Włosy wypadają każdemu. Dziennie tracimy do 100 włosów, co jest normalnym stanem fizjologicznym. Problem pojawia się wtedy, gdy wypada ich więcej. Utrata włosów dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ale przyczyny takiego stanu rzeczy bywają różne. Dowiedz się więcej na ten temat.
Dlaczego włosy wypadają?
Mężczyźni najczęściej tracą zbyt dużo włosów na skutek tak zwanego łysienia androgenowego, a jego wystąpienie i przebieg uwarunkowane są zwykle genetycznie. U nich ten proces może rozpocząć się nawet w młodości. U kobiet ta przyczyna wypadania włosów występuje zdecydowanie rzadziej.
Na pytanie – czemu wypadają włosy u kobiet? – odpowiedź jest zdecydowanie bardziej złożona. Pocieszające jest jednak to, że zwiększona utrata włosów u pań jest najczęściej czasowa i występuje mniej więcej po upływie 3 miesięcy od pojawienia przyczyny. Najczęstszym powodem wypadania włosów są zmiany w gospodarce hormonalnej, które występują w czasie ciąży i menopauzy. Niezwykle istotnym czynnikiem sprawczym jest także przewlekły stres, depresja oraz tak zwany stres oksydacyjny, który wywoływany jest przez gromadzące się w organizmie wolne rodniki.
Włosy wypadają też na skutek używania nieodpowiednich kosmetyków, szczególnie tych, w których składzie znajdują się agresywne detergenty, takie jak: SLS – sodium lauryl sulfate czy SLES – sodium laureth sulfate, odpowiedzialne za powstawanie piany. I choć składniki te nie są szkodliwe dla zdrowia, to pozostając zbyt długo na skórze głowy, na przykład wskutek niedokładnego spłukania, niestety uszkadzają mieszki włosowe, a to powoduje nadmierne wypadanie włosów.
Ostatnią bardzo istotną przyczyną wypadania włosów jest nieprawidłowa dieta, uboga w witaminy i składniki mineralne.
Stylizacja włosów to odrębny temat
Niestety powodem wypadania włosów są także zabiegi stylizacyjne i to zarówno te wykonywane w zakładach fryzjerskich, jak i te, które każdego dnia przeprowadzane są w domach. Suszarki do włosów, lokówki i prostownice to niestety urządzenia, które niszczą strukturę włosów i osłabiają je, a przez to stają się bardziej podatne na wypadanie.
Jeszcze bardziej niekorzystne dla włosów jest ich regularne farbowanie, które powoduje znacznie zwiększoną utratę włosów. Każda farba do włosów przynosi zmiany w ich strukturze. Farbowane włosy są zwykle osłabione, skłonne do przesuszania i puszenia się. Pod wpływem częstego farbowania stają się łamliwe, a cebulki włosowe ulegają zwykłej degradacji.
Jasne jest, że ktoś, kto farbuje włosy, nie zrezygnuje z takiego zabiegu. W końcu dzięki farbowaniu włosów można nie tylko przykryć siwiznę, ale także po prostu pobawić się swoim wyglądem. Warto więc starać się farbować włosy tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe. Można to zrobić, wybierając dobre farby do włosów i przestrzegając skrupulatnie zaleceń producenta podczas zabiegu. Farbowane włosy wymagają też intensywnego nawilżania i regularnego odżywiania, zatem odżywki i maski do włosów powinny być stosowane tak często, jak to tylko możliwe.