Oliwę z oliwek znaleźć możemy w kuchni każdego świadomego smakosza. Ten pochodzący z krajów śródziemnomorskich produkt wykorzystać można na wiele różnych sposobów. Kiedy warto użyć oliwy z oliwek? Do jakich potraw pasuje najlepiej? Podpowiadamy.
Jakie rodzaje oliwy z oliwek rozróżniamy?
Każdy rodzaj oliwy z oliwek posiada inne właściwości i pasuje do różnych potraw. Oliwy hiszpańskie charakteryzują się większą pikantnością i goryczką. Za taki smak odpowiada obecność związków fenolowych. Zupełnie innymi właściwościami odznaczają się oliwy greckie jak np. oliwa Aristeon. Są one zdecydowanie delikatniejsze w smaku od swoich hiszpańskich odpowiedników. Ich delikatność dobrze skomponuje się z bardziej wyrazistymi potrawami.
Na walory smakowe oliwy z oliwek szczególnie mocno wpływa ich jakość. Do dań serwowanych na zimno poleca się oliwę z oliwek extra virgin oraz oliwy premium. Posiadają one bardzo niski poziom kwasowości. Oliwy o wyższej kwasowości poleca się stosować w przypadku dań na ciepło, gdyż są bardziej delikatne, przez co nie zmienią ich smaku. Oliwę z oliwek można wykorzystać również do tworzenia własnych kompozycji wzbogacając ją o różne przyprawy.
Gdzie można wykorzystać oliwę z oliwek?
Oliwa z oliwek wykorzystywana jest w różnych branżach, jednak najczęściej spotkać ją możemy w kuchni. Jej ogromną zaletą jest fakt, że można jej użyć zarówno na zimno jak i po obróbce cieplnej. Jest ona bardzo często wykorzystywana do smarowania pieczywa, ale bywa także dodatkiem do różnych sałatek. Jest to produkt, którego można użyć do smażenia, pieczenia, grillowania czy duszenia lub też jako marynatę do ryb i mięs.
Oliwa z oliwek posiada niezaprzeczalne walory smakowe i zapachowe. Potrafi ona wydobyć z wielu potraw ich prawdziwy smak. W jakich daniach najczęściej jest stosowana? Wśród nich wymienić można włoską pizzę, makaron z pesto, a także sałatkę caprese. Szeroki wybór różnych rodzajów oliwy z oliwek oraz innych produktów bezglutenowych można znaleźć sprawdzając w wyszukiwarce Google frazę sklep internetowy z żywnością bezglutenową.