Rozbiórki są specyficznym rodzajem prac budowlanych. Polegają on e na demontażu obiektu. Powodem rozbiórki mogą być trwałe uszkodzenia nieruchomości lub groźba zawalenia. Rozbiórka i wyburzenie nie są ze sobą tożsame. Znacznie się od siebie różnią.
Czym są rozbiórki?
Rozbiórki polegają, jak sama nazwa wskazuje, na rozbieraniu danego obiektu. W trakcie prac odzyskiwane są elementy konstrukcyjne. Można je ponownie wykorzystać. W przypadku wyburzeń, elementy budynku zostają całkowicie zniszczone, a tym samym nie ma możliwości odzyskania jakichkolwiek elementów. Prace rozbiórkowe i wyburzenia mogą być wykonywane ręczne, jednak najczęściej wykorzystuje się do nich specjalistyczny sprzęt, taki jak dźwigi, żurawie, koparki z długim ramieniem. Rozbiórki w Warszawie powinny być przeprowadzone przez profesjonalne firmy, które na co dzień zajmują się podobnymi pracami i mają odpowiednie doświadczenie w tego typu pracach.
Rozbiórka budynku – jakie warunki trzeba spełnić?
Aby przystąpić do rozbiórki, należy przede wszystkim zgłosić rozbiórkę obiektu budowlanego. Jednak w przypadku dużych konstrukcji, należy uzyskać zgodę urzędu na podjęcie prac rozbiórkowych i wyburzeniowych. Urząd ma 65 dni na wydanie bądź nie, pozwolenia. Roboty ziemne w Warszawie wymagają prowadzenia dziennika rozbiórki i umieszczenia stosownej tablicy informacyjnej.
Przed rozbiórką, budynek musi zostać odpowiednio przygotowany. Wszelkie media, takie jak prąd, gaz czy woda, muszą zostać odłączone. Dopiero po tej czynności, można przejść do właściwych prac rozbiórkowych. Obiekty jedno- czy dwukondygnacyjne, wyburzane są poprzez ich podkopywanie. Dzięki temu zawalą się w jednym kierunku. Teren rozbiórki musi zostać uprzątnięty. Duże konstrukcje burzone są poprzez wykorzystanie materiałów wybuchowych. To szybka i bezpieczna metoda, jednak ładunki muszą być zamontowane w odpowiednich miejscach. Tego typu prace są niebezpieczne, dlatego konieczne jest, aby były wykonywane przez profesjonalistów. Wykonywanie ich na własną rękę może skończyć się tragedią.