Alimenty na dziecko – czym są, ile mogą wynosić, jak wnioskować? Najważniejsze informacje

alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko są zasądzane przez sąd na podstawie tzw. wyroku alimentacyjnego. Podstawowe zapisy na ten temat można znaleźć w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Alimenty można płacić dobrowolnie, ale również w wyniku wyroku sądowego na nienarodzone, małoletnie oraz pełnoletnie dziecko.

Alimenty na dziecko – co właściwie obejmują i kogo dotyczą?

Alimenty na dziecko mogą być zasądzone zarówno w przypadku ojca, jak i matki. Kluczowe znaczenie ma w tym wszystkim to, aby dana osoba była wpisana w akcie urodzenia dziecka w wyznaczonym do tego miejscu (dane ojca lub matki). Alimenty obejmują swoim zasięgiem wyżywienie dziecka, jego edukację, zakup odzieży, zaspokajanie wszelkich potrzeb mieszkaniowych oraz ewentualne leczenie.

Alimenty na dziecko – jak złożyć wniosek?

Na samym początku warto dowiedzieć się jak wszcząć postępowanie alimentacyjne. Konieczne okaże się złożenie właściwego wniosku. Oczywiście w tej sytuacji można liczyć na merytoryczne wsparcie ze strony doświadczonych prawników i kancelarii adwokackich. Warto dać działać profesjonalistom, aby sprawa jak najszybciej ruszyła z miejsca i we wniosku nie było żadnych błędów.

Pismo powinno mieć odpowiedni tytuł, np. “Wniosek o alimenty”, następnie należy się zabrać za skonstruowanie swoich oczekiwań oraz opisanie zaistniałej sytuacji. Każdy wniosek będzie inny, ponieważ różne są m.in. koszty utrzymania oraz wychowania dziecka. W sieci internetowej można znaleźć przykładowe pozwy o alimenty na dziecko, z których być może uda się zaczerpnąć choć szczątkowe informacje do własnego pisma. Przygotowany pozew należy złożyć do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego rodzica lub dziecka.

Alimenty na dziecko – ile mogą wynieść?

Alimenty na dziecko mogą być bardzo zróżnicowane. Ma to związek z dwoma podstawowymi czynnikami:

  • kosztami utrzymania i wychowania dziecka,
  • możliwościami majątkowymi oraz zarobkowymi pozwanego rodzica (te mogą się z czasem zmieniać i w razie potrzeby można wystąpić później o podwyższenie zasądzonych alimentów – oczywiście alimenty mogą być również obniżone, gdy sytuacja materialna rodzica znacznie się pogorszy, np. w wyniku utraty pracy).

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to, ile konkretnie wyniosą alimenty na dane dziecko. Zwykle jest to kilkaset złotych na jedno dziecko (zazwyczaj nie mniej niż 500 złotych), chociaż równie dobrze kwota ta może przekroczyć 1000 złotych.

Kluczem do sukcesu jest zsumowanie wszelkich kosztów utrzymania oraz wychowania dziecka i przedstawienie swoich zapisków we wniosku o alimenty na dziecko. Później pozostanie to udowodnić przed sądem, najlepiej w obecności wykwalifikowanego prawnika.

Alimenty na dziecko – do kiedy będzie się je płaciło?

Warto mieć również świadomość tego do kiedy konkretnie będzie się płaciło alimenty na dziecko. Nie ma w tym przypadku odgórnie ustalonej granicy wiekowej. Alimenty płaci się do momentu, w którym dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Rodzic może płacić pieniądze nawet wtedy, gdy jego dziecko przekroczy już 18. rok życia, lecz nadal się uczy i nie ma podstawowego źródła dochodu.

Alimenty na dziecko należą się dziecku aż do momentu, w którym zakończy naukę w systemie dziennym. Wyjątkiem może być sytuacja, w której dziecko jest przygotowane do podjęcia pracy zarobkowej i zaniedbuje naukę z własnej winy (np. nie pojawia się na uczelni i na egzaminach). Wtedy też następuje ustanie obowiązku rodzica do dalszego dostarczania niezbędnych środków utrzymania.

Szukasz informacji na temat alimentów? Odwiedź: https://radcasilski.pl/

By redakcja serwisu epbf.pl

Dodaj komentarz