Badania psychologiczne – jak wyglądają?

badania psychologiczne

Jeśli masz problemy w codziennym funkcjonowaniu, chcesz lepiej zrozumieć siebie i swoje problemy, a także nauczyć sobie z nimi radzić, warto skorzystać z dobrej poradni psychologicznej. Niekoniecznie od razu trzeba rzucać się na głęboką wodę psychoterapii. Na początku dobrym rozwiązaniem będą badania psychologiczne, które pozwalają na ocenę osobowości.

Badania psychologiczne w Krakowie znajdziemy w wielu wyspecjalizowanych ośrodkach, które oferują nie tylko postawienie diagnozy, ale również późniejsze poradnictwo psychologiczne i psychoterapię. Zanim zdecydujemy się na konkretne miejsce, dobrze jest sprawdzać opinie o poszczególnych klinikach i gabinetach, aby trafić pod opiekę doświadczonych specjalistów.

Jak wyglądają badania psychologiczne?

Do badań psychologicznych nie trzeba w żaden sposób się przygotowywać. Polegają one głównie na rozmowie z psychologiem, który zadaje nam sporo pytań, czasem też daje do wypełnienia testy diagnostyczne. Aby wynik badań był miarodajny i faktycznie określał nasze cechy i strukturę osobowości, warto na wszystkie pytania odpowiadać uczciwie i zgodnie z prawdą. Jeśli robimy badania dla siebie i poprawy własnego komfortu psychicznego, zakłamywanie rzeczywistości jest kiepskim pomysłem. Badania psychologiczne dostarczają pacjentom sporo wiedzy o nich samych – ich cechach osobowości, sposobie postępowania w różnych sytuacjach i radzenia sobie w kryzysach. Można również namierzyć te obszary, które wymagają gruntownych zmian w celu poprawy jakości życia. Badania psychologiczne często więc mają swój dalszy ciąg w postaci psychoterapii.

Gdzie zrobić badania psychologiczne?

Bez względu na to, czy interesuje Cię psychoterapia w Krakowie, badania psychologiczne czy krótkoterminowe poradnictwo, warto uważnie wybierać specjalistów, do których wybierzesz się z własnym zdrowiem psychicznym. Przed podjęciem decyzji o konsultacji w danym ośrodku czy gabinecie sprawdź, w jakim nurcie pracuje wybrany psycholog czy psychoterapeuta, czy należy do któregoś z towarzystw zrzeszających terapeutów, czy posiada certyfikat i odpowiednie wykształcenie. Najlepiej wybierać terapeutów z polecenia, choć bywa i tak, że psycholog, który jednej osobie bardzo odpowiada, innej zupełnie nie pasuje.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz