Sucha skóra charakteryzuje się nadmiernym złuszczaniem, szorstkością powierzchni, pękaniem naskórka, a także zaczerwienieniem. Często jest pozbawiona blasku, szara i zmęczona. Ma też tendencję do prześwitywania naczyń krwionośnych. Towarzyszy jej uczucie ściągnięcia, pieczenia i swędzenia. Pielęgnacja takiej cery powinna opierać się o stosowanie bardzo silnie nawilżających kosmetyków, w tym kremów do twarzy. Po jaki najlepiej sięgnąć? Podpowiadamy.
Przyczyny powstawania bardzo suchej skóry twarzy
Sucha skóra może być uwarunkowana genetycznie, ale też związana z różnego rodzaju schorzeniami dermatologicznymi takimi jak AZS, łuszczyca czy alergie kontaktowe, a także hormonalnymi takimi jak niedoczynność tarczycy. Dodatkowo mogą ją wywoływać niekorzystne czynniki zewnętrzne i nieodpowiednia pielęgnacja.
U większości osób sucha skóra jest związana z niedoborem lipidów, czyli związków pełniących rolę ochronnego płaszcza hydrolipidowego, przez co wszelkie zanieczyszczenia łatwiej w nią wnikają. Osoby takie mają również mniejszą ilość naturalnego czynnika nawilżającego. To wszystko prowadzi do jej przesuszenia.
Jakie działanie powinien wykazywać krem do bardzo suchej skóry twarzy?
Jeśli problemem jest sucha skóra jak nawilżyć ją przy pomocy kremu? Kosmetyk taki powinien wykorzystywać mechanizm higroskopijności, czyli zatrzymywania wody. Działanie takie mają np. aminokwasy, kreatynina, mocznik, kwas hialuronowy czy sole kwasu mlekowego.
Zadaniem kremu jest również odbudowa bariery hydrolipidowej naskórka. Tutaj istotną rolę odgrywają ceramidy i kwasy tłuszczowe obecne w olejach roślinnych, które chronią skórę przed wnikaniem szkodliwych substancji. Kosmetyk taki musi mieć działać okluzyjnie, czyli tworzyć fizyczną barierę nieprzepuszczalną dla wody.
Jakie składniki nawilżające powinienem posiadać krem do bardzo suchej skóry twarzy?
Kiedy problemem jest bardzo sucha skóra twarzy jaki krem zastosować? Powinien mieć w swoim składzie przede wszystkim związki nawilżające takie jak kwas hialuronowy, który jest składnikiem naturalnie występującym w naszej skórze, doskonale wiążącym wodę. Nawilża, łagodzi, ujędrnia i odświeża cerę.
Z kolei witamina E chroni naskórek przed uszkodzeniami, przeciwdziała jego pieczeniu i pękaniu. Z kolei mocznik przyciąga i wiąże wodę. Krem taki powinien zawierać również składniki takie jak: gliceryna, ceramidy, kwas mlekowy, nienasycone kwasy tłuszczowe, masło shea, witamina B3, glukonolakton, squalan.
Emolienty w kremach do bardzo suchej skóry twarzy
W pielęgnacji bardzo suchej skóry twarzy świetnie sprawdzają się emolienty, czyli biologicznie obojętne produkty wykazujące działanie nawilżające, przeciwzapalne i przeciwświądowe. Pomagają również odtworzyć barierę hydrolipidową przez uzupełnienie obecnych w skórze lipidów, a także substancji wiążący wodę.
Związki takie powinny być stosowane zarówno w okresach zaostrzenia objawów jak i ich wyciszenia. Mogą występować w postaci kremów, emulsji, żelów czy olejków do kąpieli. Najważniejsze jest to, by nakładać je się zaraz po prysznicu, ponieważ wówczas działają najskuteczniej. Stosuje się je 2-3 razy na dobę, a nawet częściej.