Gry szkoleniowe stanowią popularne narzędzie używane zarówno do celów biznesowych, jak i w ramach rozwoju osobistego. Wykorzystują je m.in. duże firmy, prywatni trenerzy oraz coachowie. Takie gry mają wiele funkcji. Jedna z nich to rozwijanie konkretnych umiejętności pracowników bądź uczestników kursu. Coraz popularniejsze jest stosowanie pojęcia grywalizacji. Najprościej mówiąc, jest to dodawanie do rzeczywistości elementów gry.
Czym są profesjonalne gry i narzędzia szkoleniowe?
Główną rolą gier i narzędzi szkoleniowych jest rozwijanie zdolności gracza. Materiały te mogą dotyczyć różnych dziedzin, takich jak sprzedaż, negocjacja czy rozwój osobisty. Korzystają z nich managerowie dużych zespołów i prywatni coachowie. Za ich pomocą można świetnie urozmaicić kursy i szkolenia – uwagę uczestników w większym stopniu przykują nowe formy rozwoju. Rozgrywka stwarza szansę na zdrową rywalizację, poznanie własnych umiejętności, które do tej pory pozostawały ukryte i ich rozwój. Gry rozwojowe mogą np. poszerzać zdolności komunikacyjne czy też stanowić typowe narzędzia biznesowe z zakresu działań negocjacyjnych i sprzedażowych.
W jakich dziedzinach warto stosować gry szkoleniowe?
Tak naprawdę gry szkoleniowe przyniosą korzyści dla wszystkich obszarów i dziedzin, choć najczęściej korzysta się z nich we wspomnianych już celach biznesowych i podczas chęci skupienia się na rozwoju osobistym. Do najpopularniejszych tego typu narzędzi zalicza się gry kooperacyjne. Dzięki nim można rozwinąć umiejętności z zakresu zarządzania czasem czy przewodniczenia. Są chętnie używane w trakcie szkoleń biznesowych. Poleca się je przedsiębiorstwom, które mają w planach wdrożenie znaczących zmian w swojej działalności. Warto mieć na uwadze, że dostępne są nie tylko tradycyjne gry szkoleniowe, ale również te w wersji online. Z tego powodu z rozwoju nie trzeba rezygnować nawet podczas pracy zdalnej. Takie narzędzia stwarzają szansę na rozwój komunikacji interpersonalnej i umiejętności zarządzania zespołem za pośrednictwem Internetu. Ćwiczenia te mogą również dobrze zintegrować pracowników konkretnego działu.
Gry szkoleniowe a walor edukacyjny i teambuildingowy
Tak naprawdę gry mogą nauczyć wszystkiego. Niestety, rzadko są one pierwszym wyborem w przypadku chęci przekazania wiedzy. Najczęściej stosuje się wciąż książki i innego rodzaju teksty pisane. Gry szkoleniowe są wykorzystywane raczej w celu nauki postaw oraz zachowań. Nauka nowych umiejętności odbywa się dzięki nim szybciej i jest łatwiejsza, ponieważ nie kojarzy się z pamięciowym przyswajaniem suchej wiedzy z podręcznika, a z zabawą. Gry szkoleniowe to narzędzie zarówno efektywne, jak i efektowne. Użytkownicy uczą się na podstawie własnych doświadczeń, które sami poddają refleksji. Prowadzi to z kolei do wysnucia wniosków i zmiany swoich postaw w praktyce. Umożliwia to wypracowanie lepszego sposobu działania w różnych obszarach, a symulacja z gry przenosi się bezpośrednio do realnego świata i wpływa na utrwalenie efektów nauki.
Grywalizacja
Skala zastosowań gier jest wciąż nieuświadomionym potencjałem. Gra jest skończonym doświadczeniem, natomiast grywalizacja – toczącym się procesem. Gry to zamknięty, zaprojektowany przez konkretne osoby system, do którego wchodzi uczestnik. Grywalizacją nazywa się mechanikę złożoną z najważniejszych elementów gier, nałożoną na rzeczywistość. To właśnie ona umożliwia zbudowanie zaangażowania w podejmowane czynności i wypracowanie przywiązania do nich, dzięki czemu stają się nawykiem.