Co zaliczamy do artykułów BHP? 

artykuly bhp

Artykuły BPH, czyli wszelkie akcesoria podnoszące bezpieczeństwo i higienę pracy, powstały z myślą o użytkowaniu przez pracowników, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków są narażeni na rozmaite zagrożenia i niedogodności – od niekorzystnych warunków pogodowych po substancje chemiczne czy otwarty ogień. Dzięki odpowiednio dobranym akcesoriom ryzyko wypadku można ograniczyć do minimum, a przy okazji podnieść komfort codziennej pracy.

Środki ochrony indywidualnej 

Najważniejsze artykuły BHP to środki ochrony indywidualnej, czyli sprzęty i ubrania noszone przez pracowników w celu ochrony przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi w miejscu pracy. Na wielu stanowiskach ich zakładanie jest obligatoryjne, co regulują przepisy prawa. Można je podzielić na środki ochrony:

  • głowy – kaski;
  • twarzy – maski spawalnicze, okulary i gogle ochronne, przyłbice;
  • słuchu – nauszniki, wkładki i hełmy przeciwhałasowe;
  • kończyn – rękawice i buty ochronne;
  • układu oddechowego – maski i filtry;
  • całego ciała – kombinezony gazoszczelne.

Ponadto do artykułów BHP z tej kategorii zalicza się także specjalną odzież ochronną, zabezpieczającą np. przed wysoką temperaturą, substancjami chemicznymi czy promieniowaniem X, oraz akcesoria do pracy na wysokości takie jak uprzęże, szelki, amortyzatory czy liny.

Ubrania i obuwie robocze 

Artykuły związane z bezpieczeństwem i higieną pracy to także cała gama ubrań i butów roboczych. Nie muszą one spełniać wyśrubowanych norm, ale są projektowane i szyte tak, by zapewnić pracownikom maksymalny komfort w różnych warunkach pracy. Ponadto zadaniem odzieży roboczej jest ochrona prywatnej odzieży pracownika przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Pełni ona także funkcję identyfikacyjną, pozwalając wyróżnić wizualnie pracowników danej firmy czy grupy zawodowej (fartuchy, mundury), oraz reklamową – można umieścić na niej np. logo czy hasło reklamowe.

Odzież robocza jest bardzo przydatna na wielu stanowiskach pracy, zarówno wykonywanej na zewnątrz, jak i pod dachem. Szeroki wybór spodni, koszulek, bluz, kurtek, czapek, rękawiczek i butów pozwala bez problemu znaleźć elementy garderoby optymalnie dopasowane do warunków panujących w miejscu pracy – mówi pracownik hurtowni budowlanej Remont w Ostrowie Wielkopolskim.

Ubrania i buty robocze cechuje zwiększona wytrzymałość, odporność na intensywne użytkowanie i niekorzystne warunki, a także dobra oddychalność i funkcjonalność – pojemne kieszenie, nakolanniki czy ściągacze podnoszą wygodę i sprawiają, że wykonywanie obowiązków w trudnych warunkach staje się przyjemniejsze.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz