Czy na czas przeprowadzki przysługuje urlop?

przeprowadzki

Przeprowadzka to bardzo czasochłonny proces, który wymaga poświęcenia i wiele uwagi. Większość osób doprowadza do ogromnego zamieszania – nie dość, że trzeba sporo kwestii zaplanować, to cały etap zajmuje naprawdę wiele czasu. Pakowanie, załatwianie formalności w urzędach czy przenoszenie rzeczy to tylko jedne z nielicznych kwestii. Dlatego tak przydatna okazuje się możliwość wykorzystania przynajmniej kilku dni urlopu. Czy jest to możliwe ze względu na przeprowadzkę?

Urlop okolicznościowy na przeprowadzkę – na czym polega?

Zgodnie z polskim prawem każdy pracownik może wykorzystać jeden lub dwa dni wolne na specjalne okazje. Jeśli jest się zatrudnionym na umowę o pracę, wtedy ma się możliwość zwrócenia o jeden lub dwa dni urlopu, za który przysługuje pełne wynagrodzenie. Jeśli zagłębimy się w przepisy polskiego pracodawcy, nie znajdziemy żadnej informacji na temat urlopu ze względu na przeprowadzkę. Gdy jednak należy się do pewnej grupy zawodowej i przeprowadzka jest uwarunkowana przeniesieniem służbowym, wtedy przysługuje wolne na przeprowadzkę w wymiarze 3 – 5 dni. W takiej sytuacji przeprowadzki  pomogą sprawnie przejść przez ten proces.

Kiedy należy się wolne na przeprowadzkę?

Szczęśliwą grupą, której przysługuje urlop okolicznościowy na przeprowadzkę, są policjanci. Mogą skorzystać z od 3 do 5 dni wolnego, jednak tylko wtedy, gdy jest to przeprowadzka do innego miasta lub miejscowości i wynika z przeniesienia do innego miejsca pracy. O przyznaniu urlopu decyduje kierownik danej jednostki Policji, który bierze pod uwagę położenie nowego miejsca zamieszkania i sytuację rodzinną mundurowego. Zgoda na urlop na przeprowadzkę musi być udzielona przez przełożonego odpowiedniego w sprawach osobowych. Dodatkowo taki urlop może zostać wydany w całości lub na raty, co jest ujęte w przepisach. Bez względu jednak na okoliczności, w sprawnym przebrnięciu przez pakowanie i rozpakowywanie rzeczy, pomogą przeprowadzki Global Service, które dbają o zadowolenie Klientów.

Przeprowadzka do innego miasta – czy każdemu należy się wolne na przeprowadzkę?

Aby sprawdzić, czy można skorzystać z urlopu na przeprowadzkę, należy zapoznać się z obowiązującymi w danej firmie przepisami. Niektóre miejsca pracy mają swoje wytyczne i mogą udzielać wolnego ze względu na przeprowadzkę do innego miejsca – szczególnie gdy jest wymuszona obowiązkami służbowymi. Można zapytać kadrowej, czy firma przyznaje urlop na taką okoliczność.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz