Czego nie należy wyrzucać do kanalizacji sanitarnych wyposażonych w pompy z rozdrabniaczem?

kanalizacja

Wszędzie tam, gdzie grawitacyjne odprowadzenie ścieków jest niemożliwe, stosuje się pompy z rozdrabniaczem. Dzięki temu ścieki nie zatrzymują się w rurach, a ich usunięcie jest łatwiejsze. Rozdrabniacz ma na celu znaczne zmniejszenie rozmiarów fekaliów i innych produktów, które powinny trafiać do ścieków. Aby tak było, trzeba przestrzegać zasad wrzucania do kanalizacji odpowiednich produktów. Czego nie można wrzucać do WC rozdrabniaczem?

Czego nie można wrzucać do pompy z rozdrabniaczem?

System kanalizacji sanitarnej wyposażony w pompę z rozdrabniaczem skutecznie usprawnia odprowadzanie ścieków. Chociaż rozdrabniacz jest wyposażony w metalowe ostre zęby, to nie powinno się do niego wrzucać czegokolwiek. Jak wskazuje producent urządzeń wodno–kanalizacyjnych INWAP z Brzegu, do tak zbudowanej sieci kanalizacyjnej nie można wrzucać:

  • pampersów;
  • papieru innego niż toaletowy;
  • podkładów higienicznych;
  • tamponów;
  • prezerwatyw;
  • patyczków i wacików higienicznych;
  • włosów;
  • nici;
  • włókien;

Wszystkie te produkty mogą skutecznie zablokować działanie pompy, która przestanie tłoczyć ścieki do dalszych części kanalizacji. Pamiętanie o wytycznych co do wrzucania odpadków do kanalizacji pozwala na wieloletnie i bezproblemowe użytkowanie rozdrabniacza.

W jaki sposób działa pompa z rozdrabniaczem i gdzie się ją stosuje?

Pompa wraz z rozdrabniaczem umieszczona jest w zbiorniku znajdującym się za punktami odbioru ścieków. Zwykle posiada kilka przyłączy, by umieścić w nim odpływ WC, pralki, umywalki i wanny/prysznica. Po uruchomieniu spłuczki, czy zakończeniu cyklu prania pompa samodzielnie się włącza. Wszystkie ścieki łącznie z fekaliami są rozdrabniane i napowietrzane, dzięki czemu niwelowany jest przykry zapach obecny w kanalizacji. Domowa pompownia ścieków stosowana jest zwykle w takich miejscach, gdzie grawitacyjne odprowadzenie ścieków jest utrudnione lub niemożliwe. Mowa o lokalach poniżej poziomu odpływu (piwnica) lub usytuowanych bardzo wysoko (poddasze). Stosowanie rozdrabniacza w kanalizacji sanitarnej usprawnia odprowadzenie ścieków. Dzięki temu urządzeniu łatwiej jest również uzyskać pęd wody i odpadków, by dotarły do rur kanalizacyjnych oddalonych o dziesiątki czy setki metrów.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz