Czym charakteryzują się dobre uszczelki?

uszczelki

Prace związane z hydrauliką czy gazownictwem często wymagają dobrej jakości uszczelnienia. Wycieki z instalacji wodnych czy też gazowych prowadzić mogą do przykrych konsekwencji pod względem finansowym. Na dobrych uszczelkach nie ma zatem co oszczędzać. Istnieją najróżniejsze uszczelnienia. Zazwyczaj używa się uszczelek prostych, płyt uszczelkarskich czy też papierów uszczelkarskich. Dobrych producentów na rynku również nie brakuje. Warto sprawdzić firmy takie jak Gambit, Klinger czy Polonit. Co warto jeszcze wiedzieć na temat uszczelek?

Zawsze warto sprawdzić do czego sprawdzi się dana uszczelka

Istnieją najróżniejsze gambit uszczelki. Każdy z produkowanych rodzajów może czymś się różnić. Jednym z najczęściej używanych rozwiązań są uszczelki płaskie, które nazywa się też uszczelkami do kołnierzy. Sprawdzają się one w przypadku połączeń spoczynkowych. Wykonane mogą być one z różnych materiałów. Najpopularniejsze z nich to płyty aramidowo-elastomerowe, płyty PTFE, płyty z grafitu ekspandowanego czy filc. Kolejnym rozwiązaniem są uszczelki spiralne. Sprawdzają się wszedzie tam, gdzie występuje duże wahanie ciśnienia. Do ich zalet należą duże walory uszczelniające, sprężystość, odporność na naprężenia czy możliwość wykorzystywania ich przy niewielkich zaciskach. Uszczelki wielokrawędziowe z kolei sprawdzą się wszędzie tam, gdzie występują duże temperatury sięgające nawet 1000 stopni Celsjusza. Tak samo, jak uszczelki spiralne odporne są na duże ciśnienia. Rodzaj wielokrawędziowy wykonany jest z metalowego rdzenia, który połączony jest z materiałami uszczelniającymi. W wielu przypadkach sprawdzą się też uszczelki typu o-ring. Te działają świetnie w przypadku urządzeń hydraulicznych czy pneumatycznych. Wykonane są z materiałów takich jak NB, NBR czy FP.

Dobór producenta ma ważne znaczenie

Jak wiadomo, wycieki z instalacji mogą prowadzić do kosztownych napraw. Uszczelki skutecznie zapobiegają takim awariom. Warto sprawdzić zatem, który producent uszczelek dla przemysłu oferuje najlepsze i najbardziej optymalne rozwiązania dla swojego klienta.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz