Czym charakteryzują się jednoroczne mieszanki miododajne?

jakie kwiaty sa atrakcyjne dla pszczol w zapylaniu

Pszczoły są niezwykle ważnym elementem całego ekosystemu. Szacuje się, że zapylają około 80% wszystkich roślin uprawnych na świecie. Aby zadbać o pszczoły i inne pożyteczne owady, warto uprawiać rośliny miododajne, które dostarczają im pożywienia. W tym celu można zaopatrzyć się w jednoroczne mieszanki miododajne, które pozwalają stworzyć teren przyjazny owadom zapylającym.

Czym są jednoroczne mieszanki miododajne?

Jednoroczne mieszanki miododajne składają się z nasion roślin o barwnych i wonnych kwiatach, które długo i obficie kwitną, dostarczając pszczołom nektaru i pyłku. Nektar jest przetwarzany przez pszczoły na pożywienie węglowodanowe, czyli miód. Magazynują go one w plastrach jako pokarm zapasowy na okres braku pożytków lub na zimę. Z pyłku pszczoły wytwarzają pokarm białkowy zwany pierzgą, który jest nieodzowny do wzrostu i rozwoju larw. Sklepy z nasionami, takie jak sklep Małopolskiej Hodowli Roślin, oferują dwa rodzaje jednorocznych mieszanek miododajnych: na gleby lekkie oraz średnie i ciężkie.

Jednoroczne mieszanki miododajne na gleby lekkie

Częstym składnikiem jednorocznych mieszanek miododajnych na gleby lekkie jest gryka. Kwitnie ona w lipcu przez okres 3-4 tygodni, dostarczając owadom znaczne ilości nektaru i pyłku. W zależności od warunków z jednego hektara uprawy można zebrać od 80 do nawet 500 kg miodu. Do popularnych roślin miododajnych jednorocznych należy również nostrzyk biały. Ma drobne kwiaty o atrakcyjnym zapachu dla pszczół. Przy uprawie polowej pozwala uzyskać ponad 600 kg miodu z jednego hektara. Jednoroczne mieszanki roślin miododajnych na gleby lekkie zawierają także nasiona seradeli, nostrzyka żółtego czy koniczyny perskiej.

Jednoroczne mieszanki miododajne na gleby średnie i ciężkie

W jednorocznych mieszankach miododajnych na gleby średnie i ciężkie zwykle nie brakuje facelii błękitnej, która należy do najbardziej wydajnych roślin miododajnych. Pszczoły uwielbiają jej nektar i pyłek, a w dobrych latach z jednego hektara uprawy można uzyskać od 300 do 400 kg miodu. Ciekawą jednoroczną rośliną miododajną na gleby trudniejsze w uprawie jest także gorczyca biała. Ma niewielkie wymagania glebowe i wodne. Jej wydajność miodowa z hektara wynosi 250-350 kg. Ponadto w jednorocznych mieszankach miododajnych na gleby średnie i ciężkie można znaleźć koniczynę krwistoczerwoną, słonecznika czarnego czy ogórecznika.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz