Jaki podnośnik hydrauliczny wybrać do przydomowego warsztatu?

jak wyposazyc domowy warsztat

Samodzielna naprawa samochodu w przydomowym warsztacie pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, które trzeba by wydać na wizytę u specjalisty. Aby ją przeprowadzić, należy mieć jednak nie tylko niezbędną wiedzę, ale także odpowiednie narzędzia. Jednym z nich jest samochodowy podnośnik hydrauliczny, który pozwala podnieść auto i wymienić koło czy usunąć drobną awarię.

Rodzaje samochodowych podnośników hydraulicznych

Istnieje kilka rodzajów samochodowych podnośników hydraulicznych, które sprawdzą się w przydomowym warsztacie. Najbardziej uniwersalny jest podnośnik hydrauliczny typu „żaba”. Ma wiele zalet: pozwala szybko i łatwo podnieść pojazd na dużą wysokość, można go ustawić w różnych miejscach pod samochodem, a dzięki niewielkiej wadze i praktycznym kółkom łatwo przemieszczać go na terenie warsztatu. Szeroki wybór podnośników hydraulicznych typu „żaba” oferuje między innymi sklep spawalniczy Spawaj.eu. Mają one udźwig do 3 ton, dzięki czemu można za ich pomocą podnieść nie tylko samochód osobowy. Dobrym wyborem do przydomowego garażu będzie także podnośnik słupkowy. Nie ma kółek, ale charakteryzuje się znacznie większym udźwigiem niż „żaba” – nawet do kilkudziesięciu ton. Do pojazdów z wysoko zawieszonym podwoziem idealnie nadaje się podnośnik farmerski. Jego nazwa wzięła się od tego, że jest używany przy naprawach maszyn rolniczych, ale nadaje się także do prac przy samochodach terenowych. W przypadku sportowych aut o obniżonym podwoziu odpowiedni będzie z kolei podnośnik niskoprofilowy, czyli niższa wersja popularnej „żaby”.

Jak prawidłowo używać samochodowego podnośnika hydraulicznego?

Większość samochodowych podnośników hydraulicznych obsługuje się w podobny sposób. Pojazd podnosi się za pomocą długiej rączki, która steruje siłownikiem hydraulicznym. Aby opuścić podnośnik, otwórz zawór, co umożliwi wypłynięcie płynu do zbiorniczka. Zawór jedynie uchyl, aby powoli opuszczać pojazd. Zakupiony samochodowy podnośnik hydrauliczny najlepiej przetestuj najpierw „na sucho”. Unieś lekko urządzenie, ustaw podpórki i oprzyj się na nim całym swoim ciężarem. Gdy naprawiasz samochód, podnośnik musi znajdować się na twardej i całkowicie płaskiej powierzchni. W przypadku wymiany koła na trawie podłóż pod urządzenie kawałek twardego materiału. Przed rozpoczęciem podnoszenia upewnij się też, czy samochód ma wrzucony bieg oraz zaciągnięty hamulec ręczny.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz