Czym są ślimaki ustalające i gdzie się je stosuje?

rozlewnia

Linie technologiczne w zakładach produkcyjnych zbudowane z wielu, mniej lub bardziej skomplikowanych elementów. Niektóre z nich, choć zupełnie niepozorne, odgrywają niezwykle istotną rolę i umożliwiają prawidłową pracę linii na wszystkich jej etapach. Do tej kategorii należą między innymi ślimaki ustalające. Dowiedz się czym są te urządzenia i jakie jest ich zadanie?

Charakterystyka i zastosowanie ślimaków ustalających

Ślimaki ustalające to elementy obecne na liniach rozlewniczych w zakładach produkujących artykuły w postaci płynnej, np. chemii gospodarczej czy napojów. Ich zadaniem jest kierowanie ruchem oraz ustalanie pozycji butelek oraz innych pojemników na różnych etapach produkcji, takich jak napełnianie czy etykietowanie.

Wśród ślimaków ustalających wymienić można między innymi ślimaki:

  • prowadzące,
  • mieszające,
  • wprowadzające,
  • transportujące,
  • do grupowania produktów

Niezależnie od swej funkcji, ślimaki mają postać jednolitego, mocowanego nieruchomo bloku, którego powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne zostały tak wyprofilowane, by pasowały do kształtu produktów poruszających się na linii technologicznej, np. puszek lub butelek. Produkcja wysokiej jakości ślimaków ustalających to jedna z usług w ofercie firmy CMPlast, specjalizującej się w produkcji elementów z tworzyw sztucznych.

Jak działa ślimak ustalający?

Zasada działania ślimaka ustalającego jest bardzo prosta i bazuje na wykorzystaniu jego kształtu oraz siły pochodzącej z linii produkcyjnej. W momencie, w którym dany produkt zostaje wprowadzony w ślimak, jego pozycja czy kierunek poruszania się zmieniają się pod wpływem krzywizny tego elementu. Prawidłowo wykonany ślimak jest w stanie np. zmienić pozycję opakowania w taki sposób, by obróciło się o 180 stopni w płaszczyźnie pionowej przed kolejnym etapem produkcji.

Zalety ślimaków ustalających

Ślimaki ustalające to, jak widać, bardzo proste, a jednocześnie bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Charakteryzują się one niewielkimi rozmiarami, dlatego można je umieścić w praktycznie każdym punkcie linii technologicznej, w zależności od zapotrzebowania. Do ich produkcji używa się często tworzyw sztucznych – np. polietylenu – które odznaczają się bardzo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, odpornością na czynniki środowiskowe (np. wysoką temperaturę, wilgoć i kontakt z substancjami chemicznymi), a także dobrymi parametrami ślizgowymi. Ostatnia z tych cech jest bardzo ważna, gdyż zapobiega powstawaniu tarcia, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia ślimaka oraz przemieszczających się w nim produktów. Do tego wszystkiego ich produkcja jest bardzo tania, dlatego uszkodzony ślimak może zostać łatwo zastąpiony.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz