Ósemki, zwane także zębami mądrości, to trzecie zęby trzonowe. Zaliczane są do narządów szczątkowych, ponieważ ze względu na zmianę diety człowieka nie są już potrzebne do prawidłowego rozdrabniania pokarmów. Mimo to nadal pojawiają się u wielu osób i powodują szereg problemów w obrębie jamy ustnej. Dlaczego ósemki często się psują i co zrobić, gdy zaczynają boleć?
Przyczyny częstego psucia się ósemek
Częste psucie się ósemek ma różne przyczyny. Po pierwsze, wyrzynają się one najpóźniej ze wszystkich zębów, zwykle pomiędzy 18 a 25 rokiem życia, przez co na ogół nie ma dla nich wystarczającej ilości miejsca w jamie ustnej. W wyniku tego często nie wykształcają się one prawidłowo. Nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy nad ósemką znajduje się dziąsło, które tworzy kieszonkę dziąsłową, utrudniającą prawidłową higienę zęba. W rezultacie dochodzi do gromadzenia się bakterii i płytki nazębnej, co skutkuje pojawieniem się próchnicy.
Po drugie, nawet jeśli zęby mądrości wyrżną się prawidłowo, są one położone najdalej w łuku zębowym. Ze względu na to, że trudno dotrzeć do nich szczoteczką, ich prawidłowa higiena jest znacznie utrudniona. Nieusunięte resztki pokarmu zalegające w okolicy ósemek stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, a stąd już krótka droga do próchnicy.
Kiedy trzeba usunąć ósemki?
Jeśli zmiany próchnicowe ósemki są zaawansowane, zwykle przeprowadza się jej usunięcie. Na taki zabieg można zdecydować się między innymi w przychodni stomatologicznej ARTDENT w Brzesku. Ekstrakcję ósemki wykonuje się także wtedy, gdy wywiera ona silny nacisk na inne zęby. Może to prowadzić do wad zgryzu i innych powikłań w jamie ustnej. Ponadto usuwa się zęby mądrości, które rosną krzywo, wrastają w policzek lub stanowią kłopot dla prawidłowego osadzenia aparatu ortodontycznego. Nawet jeśli można wykonać leczenie kanałowe ósemki, z uwagi na jej położenie w łuku zębowym jest ono znacznie utrudnione i nie zawsze okazuje się skuteczne.
Niektórzy stomatolodzy zalecają usunięcie ósemek zaraz po ich pojawieniu się, ponieważ ich ekstrakcja jest wówczas znacznie prostsza. Istnieją jednak badania, które dowodzą, że osoby z prewencyjnie usuniętymi zębami mądrości częściej skarżą się na bóle głowy i twarzy. Warto więc dbać o ósemki najlepiej, jak to możliwe, a na ich usunięcie zdecydować się dopiero wtedy, gdy zaleci to stomatolog.