Wentylacje — najpopularniejsze rodzaje

wentylacja

Prawidłowa wentylacja to istotna rzecz w domu lub mieszkaniu. Odpowiada za prawidłową cyrkulację powietrza i mikroklimat. Istnieje kilka rodzajów wentylacji. Przed wyborem odpowiedniej warto zapoznać się z dostępnymi opcjami. 

Jakie są rodzaje wentylacji?

Najpopularniejsze rodzaje wentylacji to wentylacja naturalna i mechaniczna. Wentylacja naturalna, inaczej zwana wentylacją grawitacyjną opiera się na prawach fizyki. Powietrze docierające do wnętrza budynku z zewnątrz jest ogrzewane, przez co zmienia swoją gęstość i opuszcza pomieszczenie. Do prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej niezbędny jest poprawny system nawiewników i wywietrzników. W przypadku tego rodzaju wentylacji ważne jest dbanie o dobry stan tych elementów, szczególnie w kuchni i łazience. Zaniedbania mogą mieć negatywny wpływ na cyrkulację powietrza.

W nowym budownictwie coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne wentylacje. Dostępna jest wentylacja mechaniczna wywiewna oraz nawiewno-wywiewna. Ta ostatnia posiada również funkcję odzyskiwania ciepła, zwaną rekuperacją. W przypadku tego rodzaju wentylacji ruch powietrza nie jest naturalny, ale wymuszony za pomocą wentylatorów. Daje ona dużo korzyści, ponieważ umożliwia sterowanie cyrkulacją powietrza, jak i temperaturą i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb.

Dlaczego odpowiednia wentylacja jest ważna?

Prawidłowa cyrkulacja powietrza ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia. Wentylacja zapewnia odpowiednią cyrkulację — wpuszcza świeże, niezbędne do funkcjonowania powietrze i jednocześnie pozwala wywiać zanieczyszczenia i bakterie. Brak wentylacji ma negatywny wpływ na nieruchomość i przede wszystkim zdrowie mieszkańców. Prowadzi do gromadzenia się bakterii, co może powodować powstawanie wilgoci, pleśni i grzyba. Przebywanie w takim zanieczyszczonym powietrzu odbija się na stanie zdrowia. Skutkiem tego mogą być choroby układu oddechowego, alergie czy zmiany skórne. Szczególnie niebezpieczne jest długotrwałe przebywanie w takich warunkach.

Instalacje odpowiedniego systemu warto zlecić fachowcom. Wiele z nich oferuje rozszerzony wachlarz usług, jak np. firma instalująca systemy klimatyzacyjne w Zielonej Górze, które pozwalają indywidualnie sterować zarówno cyrkulacją, jak i temperaturą powietrza. Nowoczesne systemy są energooszczędne i mają również pozytywny wpływ na comiesięczne opłaty za ogrzewanie.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz