Funty brytyjskie – kiedy się przydadzą?

kiedy przydadza sie brytyjskie funty

W ciągu ostatnich lat kurs funta brytyjskiego był zdeterminowany przez Brexit, jednak po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sytuacja diametralnie się zmieniła. Czy warto zatem zainwestować w funta szterlinga? Warto wiedzieć, że ostatnio waluta ta przeżywa poważny kryzys i traci na swojej wartości, zwłaszcza w odniesieniu do dolara czy euro. W naszym artykule wyjaśniamy, czy i kiedy warto kupować funty brytyjskie.

Gdzie obowiązuje funt brytyjski?

Funt szterling, czyli właśnie funt brytyjski, jest oficjalną walutą obowiązującą na terenie Wielkiej Brytanii. Można nim płacić również na terytoriach zależnych, czyli na Brytyjskim Terytorium Antarktycznym, Falklandach, Gibraltarze, Guernsey, Wyspie Man, Jersey, Wyspie św. Heleny, Georgii Południowej i Sandwichu Południowym. Jeśli planujemy wycieczkę w jedno z tych egzotycznych miejsc, warto sprawdzić kursy walut i prześledzić notowania funta brytyjskiego.

Także w innych krajach nie ma najmniejszego problemu z wymianą funta szterlinga na lokalną walutę, zwłaszcza na terenie Europy. Ofertę kupna i sprzedaży znajdziemy w wielu kantorach, szczególnie w państwach i miastach popularnych wśród turystów z całej Europy. Warto pamiętać, że również i w Polsce para walutowa GBP/PLN cieszy się bardzo dużą popularnością, ze względu na liczbę Polaków aktualnie przebywających i pracujących w Wielkiej Brytanii.

Czy warto inwestować w funty?

W ostatnich miesiącach można zauważyć, że funt brytyjski znalazł się w kryzysie. Głównym powodem tej sytuacji jest sytuacja gospodarczo-ekonomiczna wynikająca wprost z rzeczywistości pandemicznej oraz toczącej się w Ukrainie wojny. Duże zawirowania wywołała także śmierć Królowej Elżbiety II. Nie bez echa przeszły zapowiedzi zmian w prawie podatkowym i niedawna rekonstrukcja rządu. Międzynarodowe rynki drastycznie zareagowały zwłaszcza na reformę fiskalną, obniżającą próg podatkowy do 19%.

Jeśli wierzyć brytyjskiemu rządowi, wszystkie te zmiany zostały wdrożone po to, aby w najbliższym czasie umocnić walutę, która w ostatnim czasie znajduje się w niebezpiecznym letargu. Wielu inwestorów zastanawia się, czy to już dobry moment na kupno funta. Co prawda aktywa tracą na wartości, ale wyłącznie w odniesieniu do euro czy dolara. Warto jednak pamiętać, że w przypadku kupna funta za złotówki sytuacja jest zgoła inna i zakup może nie być aż tak atrakcyjny. Szacuje się, że brytyjska waluta na pewno zdrożeje w niedalekiej przyszłości, jednak trudno przewidzieć, kiedy to nastąpi.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz