Gdy atopia skóry męczy. Czego unikać przy egzemie?

gdy atopia skory meczy czego unikac przy egzemie

Atopia skóry to dolegliwość, z którą mierzą się osoby w różnym wieku. Jest chorobą dziedziczną, znaną też jako AZS i atopowy wyprysk. Zalicza się ją do tzw. dermatoz. Jej najbardziej charakterystyczne objawy to zmiany skórne (zaczerwienienie, świąd, suchość).

Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem przewlekłym, w którym obserwuje się okresowe zaostrzenia objawów. Oprócz leków, które mają zminimalizować skutki stanu zapalnego, najlepszą bronią w walce z egzemą jest profilaktyka – unikanie czynników szkodzących i szczególna dbałość o skórę. Sprawdź, co może pomóc!

Atopia skóry – co szkodzi alergikom?

AZS, czyli atopia skóry, wymaga od chorego systematyczności i rygorystycznego przestrzegania określonych zasad. Tylko w ten sposób może poprawić jakość życia i kondycję skóry. Życie z egzemą to codzienne zabiegi pielęgnacyjne (głównie nawilżanie i natłuszczanie wrażliwej skóry).

Nie bez znaczenia jest jakość i rodzaj kosmetyków – osoby z AZS powinny zwracać uwagę na ich skład i wybierać preparaty bezpieczne, niepowodujące podrażnień. Lepiej zrezygnować z tych na bazie alkoholu, z dodatkiem substancji zapachowych. Skóra z atopią nie lubi również zwykłych mydeł i najlepiej zastąpić je łagodnymi emolientami.

Czynności dnia codziennego przy egzemie

Nie tylko kosmetyki mogą niekorzystnie wpływać na kondycję skóry. Osoby z atopią skóry muszą bacznie przyglądać się również składowi proszków do prania i płynów do płukania. Detergenty wywołują bowiem podrażnienia i mogą znacznie pogorszyć stan skóry – odzież należy płukać przynajmniej dwukrotnie.

Skłonną do podrażnień skórę rąk trzeba szczególnie chronić, zwłaszcza podczas codziennych czynności:

  • zmywania;
  • prania;
  • sprzątania.

Alergicy powinni postawić na odzież z tkanin naturalnych i wybierać ubrania niezbyt obcisłe, przyjemne dla skóry. Wiele osób z atopią nie toleruje okryć wykonanych z wełny.

O czym pamiętać, walcząc z atopią skóry?

Egzema bywa uciążliwa i wiedzą o tym wszyscy, którzy każdego dnia muszą starannie dobierać kosmetyki i ubrania, a nawet ostrożnie komponować menu. Atopia jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na alergeny, dlatego nieprzyjemne skutki może wywołać nie tylko składnik płynu do kąpieli, lecz także produkt spożywczy.

Osoby z atopią powinny zrezygnować z gorących kąpieli na rzecz chłodnego prysznica. Masz AZS? Nie pocieraj skóry szorstkimi tkaninami, ale osuszaj delikatnie ciało miękkimi ręcznikami. Nadmierna potliwość może powodować zaostrzenie zmian, dlatego unikaj zbytniego wysiłku czy długiej ekspozycji na słońce.

Atopia skóry a czynniki środowiskowe

Atopia może nasilać się pod wpływem czynników środowiskowych – zbyt wysokiej temperatury czy kurzu. Osoby wrażliwe powinny dbać o porządek i często wietrzyć pomieszczenia. Warto zredukować zanieczyszczenia poprzez rezygnację z dywanów, zasłon itp.

Zaognienie zmian następuje również pod wpływem silnego, ciągłego stresu. Dobrym na walkę z problemem jest stosowanie technik relaksacyjnych, pływanie (lepiej w ozonowanej niż chlorowanej wodzie), a także zmiana klimatu. Krótki pobyt nad morzem pomoże wrócić do formy.a

By redakcja serwisu epbf.pl

Dodaj komentarz