Choroby oczu w wielu przypadkach są bardzo groźne, gdyż nieleczone prowadzić mogą do utraty zdolności widzenia. Na szczęście medycyna na każdym polu idzie do przodu, również w przypadku okulistyki. Powstaje coraz nowocześniejszy sprzęt, który pozwala na wykrycie i leczenie większości chorób oczu. Jednym z nich jest gonioskop.
Czym jest gonioskop?
Gonioskop to nowoczesny sprzęt okulistyczny, którego nie może zabraknąć w profesjonalnej lecznicy zajmującej się leczeniem chorób oczu. Podobnie jak nie może zabraknąć tam takich sprzętów, jak: mikroperymetr czy perymetr.
Gonioskop służy do wykonania badania, jakim jest gonioskopia. Jej zadaniem jest badanie kąta przesączania w oku. Nieprawidłowości związane z odprowadzaniem cieczy wodnistej znajdującej się w oku mogą prowadzić nawet do utraty wzroku. Dlatego dobrze jest takie badanie wykonać jak najszybciej, po wystąpieniu pierwszych niepokojących objawów.
Na co pozwala gonioskop?
Jak już wspomniano, gonioskop, podobnie jak tonometr, to jeden z tych sprzętów okulistycznych, który bywa niebywale przydatny. Gonioskopię przeprowadza się na dwa podstawowe sposoby. Jedna metoda jest bardziej inwazyjna, a druga mniej. Obie metody mają jednak to samo zadanie – ocenić kąt przesączania, który może być szeroki, wąski lub otwarty.
Zamknięcie kąta może prowadzić do wzrostu ciśnienia śródgałkowego, a w konsekwencji nawet do utraty wzroku. Odpowiednio wykonane badanie pozwala podjąć kroki, dzięki którym przywrócony zostanie odpowiedni kąt przesączania, przez co ciecz wodnista znajdująca się w oku będzie mogła znaleźć ujście.
Gonioskop – więcej istotnych informacji
A jak właściwie wygląda gonioskopia? Wiele zależy od wybranej przez lekarza okulistę metody, jednak najczęściej zabieg rozpoczyna się od znieczulenia oka. W tym celu zazwyczaj używa się kropli. Następnie do badania wykorzystuje się gonioskop, czyli specjalną soczewkę, którą nakłada się bezpośrednio na rogówkę oka.