Karty coachingowe – niezbędne narzędzie każdego coacha

narzedzia coachingowe

Coaching to zdecydowanie usługa, z której decyduje się korzystać coraz więcej osób. Szczególnie coaching ważny jest dla pracowników firm. Dzięki sesji z coachem, pracownicy mogą znacznie bardziej się otworzyć, a także poznać swoje mocne oraz słabe strony. Nie da się ukryć, że coaching to również świetna metoda na rozwój wewnętrzny i lepsze poznanie siebie. Obecnie można wyróżnić wiele metod coachingowych. Niemniej jednak o sukcesie samego szkolenia zwykle świadczy doświadczenie coacha, a także narzędzia do ćwiczeń i gier, którymi będzie on dysponował. Najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym przez coachów narzędziem są oczywiście karty coachingowe. Wobec tego w czym one pomagają i co warto o nich wiedzieć?

Czym są karty coachingowe?

Każdy coach doskonale wie, że rozpoczęcie pracy z daną grupą nie jest łatwe. Wszyscy uczestnicy szkolenia czują się bowiem niepewnie i nie są wstanie się otworzyć. Wobec tego potrzebny jest swoisty ice braker, którego rolę mogą spełniać waśnie karty coachingowe. Jednak mają one znacznie szersze zastosowanie nawet w toku całego szkolenia. Wobec tego czym takie karty coachingowe właściwie są? Najprościej scharakteryzować je można jako zestaw bloczków, na których nadrukowane są pewnego rodzaju obrazy czy kolaże. Każdy z nich wskazuje na poszczególne elementy, które mogą być związane z naszymi kompetencjami, a także z naszym życiem zawodowym. Karty coachingowe mogą także przedstawiać konkretne wartości, które są dla nas niezwykle ważne. Takie obrazy z życia mogą skłaniać do przemyśleń i refleksji, więc podczas szkolenia coachingowego traktowane są one jako swoiste metafory, do których można odnieść różnorodne sytuacje związane z naszym życiem zawodowym, a także i prywatnym.

Do czego służą karty coachingowe?

Karty coachingowe to jedno z narzędzi coachingowych, które z powodzeniem wykorzystywane jest przez wielu trenerów podczas szkoleń. Okazuje się, że ich funkcja jest dla każdego coacha, ale także dla grupy uczestników szkolenia niezwykle istotna. Karty coachingowe mogą być wykorzystywane jako swoisty ice breaker na samym początku szkolenia. Wówczas pozwolą one grupie uczestników przełamać “pierwsze lody” i dać im szanse na to, by coś o sobie opowiedzieli właśnie za pomocą kart coachingowych z właściwą ilustracją. Jest to również świetna okazja dla samego coacha, by mógł o wiele lepiej poznać grupę kursantów. Co więcej karty coachingowe to również świetne narzędzie, które znacznie ułatwi uczestnikom szkolenia pracę nad własnymi kompetencjami. Pomogą im one znacznie podnieść pewność siebie, a także przyczynią się do poprawy samooceny. Karty coachingowe pomogą się grupie otworzyć i wejść ze sobą w interakcję. Dzięki nim szkolenie coachingowe przybierze znacznie przystępniejszą formę, a także będzie o wiele skuteczniejsze.

Czy warto korzystać z kart coachingowych?

Każdy coach doskonale wie, że karty są jednym z najważniejszych narzędzi coachingowych, jakie powinny być wykorzystywane podczas szkolenia. To właśnie dzięki nim można zaangażować odpowiednio uczestników, a także pomóc im przełamać opory w kontaktach międzyludzkich. Karty coachingowe znacznie ułatwią również zadanie samym trenerom. Będą oni mogli w sprytny sposób poznać kompetencje i zainteresowania uczestników szkolenia, co z kolei pomoże im efektywnie dobrać metody coachingowe, zgodnie z potrzebami danej grupy. Z pewnością warto korzystać z kart coachingowych, gdyż są one jednym z najlepszych i jednocześnie najprostszych narzędzi coachingowych, jakie można wykorzystać podczas szkolenia.

Dowiedz się więcej na experiencecorner.com

By redakcja serwisu epbf.pl

Dodaj komentarz