Ile czasu trwają umowy na pracę opiekunki za granicą?

seniorzy

Wyjazd za granicę to dla wielu Polaków szansa na zwiększenie swoich zarobków i poprawę sytuacji materialnej. Wybór możliwych do podjęcia prac jest bardzo szeroki – niektóre kontrakty trwają całe lata, inne zaś zaledwie kilka tygodni, a nawet dni. Jak wygląda sytuacja w przypadku opieki nad osobami starszymi? Czy wyjeżdżając za granicę opiekun musi liczyć się z długą nieobecnością w domu? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Ile trwają zlecenie dla opiekunek?

Opiekunowie planujący wyjechać za granicę do pracy mają do wyboru dwa rodzaje zleceń – długoterminowe i sezonowe. Do pierwszej kategorii zalicza się zlecenia, których czas pracy wynosi średnio 8 tygodni lub więcej (nawet kilka miesięcy) i które wykonywane są niezależnie od pory roku. Zlecenie sezonowe trwają z kolei od kilku dni do kilku tygodni i związane są z pewnymi szczególnymi okresami – na przykład świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, czy też sezonem wakacyjnym.

Szeroki wybór ofert długoterminowych oraz sezonowych znajdziemy w ofercie agencji Prestige24h.

Czym różnią się zlecenia?

Zakres obowiązków na zleceniach długoterminowych i sezonowych nie różni się zbytnio – uzależniony jest on przede wszystkim od potrzeb seniora. Poza czasem trwania, zlecenia te różnią się jednak zazwyczaj warunkami wynagrodzenia – sezonowe są proporcjonalnie bardziej opłacalne, niż długoterminowe. Z czego to wynika? Głównym czynnikiem decydującym o wysokości wynagrodzenia jest czas wykonywania zlecenia. W okresach, gdy zapotrzebowanie na usługi opiekunek jest wyjątkowo wysokie, stawki wzrastają by przyciągnąć uwagę potencjalnych pracowników. Interesującym faktem jest, że wśród opiekunek jest grupa osób wyspecjalizowanych w przyjmowaniu zleceń sezonowych. Osoby takie potocznie nazywa się „skoczkami”, ponieważ często zdarza im się zmieniać miejsce zatrudnienia, a także są gotowe do wyjazdu jeszcze w dniu otrzymania zlecenia. Zazwyczaj są to osoby, które na co dzień wykonują inne zawody, a prace w opiece traktują jako dodatkowe źródło dochodu.

Na jakie zlecenie się zdecydować?

Zarówno długoterminowe, jak i sezonowe zlecenia mają swoje plusy i minusy. W przeliczeniu na dni robocze, zlecenie sezonowe są lepiej płatne – z drugiej strony długoterminowe dają większą stabilność finansową i relatywnie stałe źródło dochodu. Ważny jest również aspekt przystosowania do warunków pracy – krótki czas trwania zleceń sezonowych uniemożliwia często adaptację do nowego miejsca i podopiecznego. Dlatego też przeznaczone są one raczej dla opiekunów o wyższym doświadczeniu i większych umiejętnościach adaptacyjnych. Osobom dopiero zaczynającym pracę w opiece i ceniącym sobie stabilność polecane są przede wszystkim zlecenia długoterminowe.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz