Impregnaty do betonu – kiedy warto po nie sięgnąć?

beton

Trwałość betonowej posadzki, schodów czy parapetu warto wzmocnić dodatkowym preparatem. Służą do tego impregnaty. Jakie jeszcze korzyści przynosi ich stosowanie?

Czym jest impregnat do betonu?

Wysoka trwałość betonu uczyniła z niego jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Aby był jeszcze odporniejszy, warto stosować impregnaty do betonu. Preparaty tego typu zapobiegają wchłanianiu wody pochodzącej np. z opadów deszczu i śniegu. Niektóre środki mają dodatkowe zastosowanie. Są to poprawiające wygląd materiału pigmenty do betonu.

Impregnaty sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Wiele produktów chroni elementy konstrukcyjne przed zanieczyszczeniami. Dzięki temu sprawdzają się m.in. na działce jako preparaty ułatwiające czyszczenie grilla z sadzy. Impregnat pomaga także w utrzymaniu czystości i pielęgnacji betonowych parapetów, schodów i balustrad.

Co daje impregnacja betonu?

Powleczenie betonu impregnatem redukuje jego pylenie. Użycie takiego środka chroni ponadto materiał przed ścieraniem. Co więcej, część preparatów umożliwia pozbycie się pęknięć. Dzięki temu unika się powiększenia uszkodzenia, a w konsekwencji potrzeby wymiany betonowego elementu.

Przed zakupem impregnatu warto zastanowić się nad wyborem produktu z pigmentem. W ten sposób szarej powierzchni można nadać nowego wyglądu. Producenci oferują całą gamę kolorów, co ułatwia dostosowanie betonowej konstrukcji do wystroju wnętrza lub fasady domu. Co więcej, w sprzedaży dostępne są nie tylko matowe, ale i błyszczące pigmenty.

Jakie są typy impregnatów do betonu?

Wyróżnia się impregnaty do betonu penetrujące i powłokowe. Pierwsze z nich cechują właściwości hydrofobowe. Oznacza to, że zabezpieczają materiał przed wilgocią. Drugi typ środków chroni przed powstawaniem zabrudzeń i ułatwia czyszczenie powierzchni.

Kolejny podział dotyczy składu chemicznego preparatu. Część impregnatów ma polimerowe dodatki. Dzięki nim właśnie możliwa jest eliminacja rys i pęknięć w materiale.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz