Złomowanie aut — czy to się opłaca?

pexels malte luk 2622125

Wiele osób zastanawia się, co zrobić ze swoim starym autem. Do wyboru mają jego sprzedaż, która związana jest ze stworzeniem ogłoszenia, odpowiadaniem na pytania potencjalnych kupujących, a także spotkaniami na oględziny pojazdu. Proces ten zajmuje sporo czasu, dlatego wiele osób w przypadku uszkodzonego lub sprawnego, lecz starego samochodu, decyduje się na jego zezłomowanie. Firmy, które zajmują się tymi czynnościami, przyjmują zarówno niekompletne, jak i sprawne pojazdy. Czy jednak złomowanie aut się opłaca? Podpowiadamy. 

Złomowanie aut — kiedy się opłaca?

Złomowanie aut w Gorzowie Wielkopolskim i każdym innym mieście opłaca się zwłaszcza w przypadku starych, niekompletnych i zepsutych pojazdów. W takiej sytuacji, jeżeli ich naprawa jest nieopłacalna, najprawdopodobniej nie znajdziemy na nich kupca, a trzymając je na przysłowiowym podwórku, jesteśmy zobowiązani do uiszczania na przykład corocznej opłaty związanej z OC. Jeżeli więc taki pojazd generuje wyłącznie koszty i nie nadaje się do użytku, jak najszybciej należy go zezłomować.

Wiele osób jednak zastanawia się, co zrobić w sytuacji kiedy ich poprzedni samochód jest jeszcze w miarę dobrym stanie, lecz jego wartość rynkowa jest niewielka. Część właścicieli nie decyduje się na sprzedaż takiego auta ze względu na czas, który musieliby poświęcić na to przedsięwzięcie, ponieważ wystawienie ogłoszenia to dopiero początek takiego procesu.

Złomowanie aut — jaką kwotę można otrzymać za pojazd?

Skup aut w Szczecinie za pojazd kompletny uznaje egzemplarz, którego masa wynosi minimum 90% wagi wpisanej w dowodzie rejestracyjnym. Kasacji jednak można poddawać również auta, które wcześniej zostały pozbawione niektórych części. Jednak wówczas skup zwyczaje oferuje za nie niższą stawkę niż w przypadku prawie kompletnych aut. Cennik każdego przedsiębiorstwa zajmującego się złomowaniem jest nieco inny. Różne stawki są uzależnione nie tylko od konkurencji na lokalnym rynku, ale także województwa i ogólnej sytuacji w sektorze motoryzacyjnym. Warto więc przed zezłomowaniem auta zadzwonić do konkretnej firmy i zapytać o aktualne stawki.

 

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz