Integracja zespołu – czy warto inwestować w team building?

Integracja zespolu

W dzisiejszych czasach pracownicy coraz więcej godzin spędzają w pracy, a wiele osób w ramach wykonywanych obowiązków musi współpracować z członkami swojego zespołu lub z osobami pracującymi w innych działach. Taka współpraca wymaga odpowiednich umiejętności interpersonalnych oraz nawiązania konstruktywnych relacji z pozostałymi pracownikami. Świetnym sposobem na zbudowanie zgranego zespołu będą gry i zabawy integracyjne. A dlaczego warto inwestować w team building?

Integracja zespołu – podstawowe zalety

Niektórzy myślą, że organizowanie zajęć lub wyjazdów integracyjnych dla pracowników to strata czasu i niepotrzebne zamieszanie. Jednak umiejętnie zaprojektowane i przeprowadzone gry oraz aktywności dla poszczególnych zespołów pracowniczych, mogą w krótkim czasie przynieść widoczne rezultaty. Do podstawowych zalet team buildingu można zaliczyć:

  • rozładowanie napiętej atmosfery
  • możliwość wejścia w interakcje z osobami pracującymi w różnych działach firmy
  • nawiązanie nowych znajomości
  • nawiązanie konstruktywnej relacji z pracodawcą lub bezpośrednim przełożonym
  • wzrost przywiązania do firmy i zaangażowania w życie firmy

Przy czym to ważne, aby integracja zespołu nie polegała jedynie na wyjściu do restauracji, czy wspólnej grze w kręgle. Warto od czasu do czasu postawić na profesjonalne zajęcia, które pomogą pracodawcy odkryć mocne i słabe strony każdego pracownika, by odpowiednio zmotywować zespół do dalszej pracy.

Sposoby na skuteczną integrację zespołu

Integracja zespołu musi być indywidualnie dopasowana do charakteru danego zakładu pracy oraz specyfiki wykonywanych przez pracowników obowiązków. Dlatego warto skorzystać z oferty profesjonalnej firmy szkoleniowej, która na podstawie danych dostarczonych przez pracodawcę i własnych obserwacji przygotuje ciekawe gry biznesowe. Wówczas taka integracja może zostać zorganizowana w siedzibie firmy lub w wybranym hotelu czy pensjonacie. Bardzo atrakcyjną alternatywą są również gry i zabawy na świeżym powietrzu, podczas których pracownicy muszą się wykazać konkretnymi umiejętnościami, a żeby osiągnąć cel, będą musieli ściśle ze sobą współpracować. Istotnym elementem gier biznesowych jest także przyjazna atmosfera i humorystyczne zadania, które pozwolą pracownikom wyjść z ich codziennych ról i spojrzeć na dany problem z zupełnie innej perspektywy.

Jak przeprowadzić integrację pracowników online?

Współcześnie coraz więcej osób pracuje zdalnie i ma znikomy kontakt fizyczny ze swoimi współpracownikami. Takie elastyczne formy zatrudnienia nie muszą jednak oznaczać problemów komunikacyjnych, ponieważ obecnie można bez problemu przeprowadzić team building online. A jak to wygląda w praktyce? Integracje online można zorganizować we własnym zakresie lub skorzystać z oferty firmy szkoleniowej. Przy pomocy dedykowanych programów połączonych z czatem lub komunikatorem można zlecić pracownikom do wykonania konkretne zadanie. W trakcie jego realizacji pracownicy powinni dobrze się widzieć i słyszeć, a samo zadanie nie powinno zająć im zbyt wiele czasu. Celem integracji online jest przede wszystkim poznanie zasad współpracy online oraz zwiększenie zaangażowania, efektywności i poczucia przynależności do zespołu poszczególnych pracowników.

Team building to dobry sposób na stworzenie przyjaznej atmosfery w pracy oraz wprowadzenie do zespołu nowych osób. Poza tym integracja pracowników może być idealnym rozwiązaniem na przezwyciężenie kryzysu lub zmotywowanie pracowników do poprawienia swoich wyników w pracy. Regularne organizowanie gier i spotkań integracyjnych pozwoli również podnieść morale w zespole i sprawi, że będzie on zgrany oraz lojalny wobec pracodawcy.

By redakcja serwisu epbf.pl

Dodaj komentarz