Jak hydroizolować dach zielony?

zielony dach

Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie tzw. zielonego dachu na swoich domach lub innych budynkach. Takie rozwiązanie jest szczególnie doceniane w dużych miastach, w których często brakuje zielonych terenów. Pokrycie dachowe tego typu składa się z warstw, które umożliwiają na nim uprawę roślin. Aby jednak spełniało ono swoją funkcję bez zarzutu, musi być odpowiednio zaizolowane. Odpowiadamy, jak hydroizolować dach zielony!

Do czego służy hydroizolacja dachu zielonego?

Hydroizolacja dachu zielonego to bardzo istotny element jego montażu, który chroni powierzchnię dachu nie tylko przed wilgocią, ale też penetracją korzeni roślin. Bez zastosowania odpowiedniej membrany drewniana konstrukcja byłaby narażona na przenikanie w jej głąb wody, a także uszkodzenia spowodowane przez rosnące w ziemi rośliny.

Korzenie mogłyby wrastać w strukturę dachu, niszcząc ją, przez co straciłby on swoją funkcjonalność. Co istotne, hydroizolacja dachów zielonych powinna być wykonywana przez profesjonalnych instalatorów. Nawet najmniejsza nieszczelność może bowiem doprowadzić do przeciekania wody, co z kolei mogłoby się przyczynić do rozwoju pleśni i grzybów w budynku.

Co jest wykorzystywane do hydroizolacji dachu zielonego?

W celu hydroizolacji dachu zielonego wykorzystywana jest specjalna folia na bazie PVC-P wzmocniona welonem szklanym. Jest ona wykonana z niezwykle żywotnego oraz odpornego na wiele czynników materiału, dzięki czemu zapewnia wysoką szczelność i wytrzymałość. Membrana zapewnia zarówno izolację przeciwwilgotną, jak i termiczną. Tworząc kompletny system hydroizolacji na dachu z roślinnością, cała jego powierzchnia musi być dokładnie pokryta folią. Co więcej, narożniki wewnętrzne wykonane z blachy także powlekane są hydroizolacyjnym plastikiem.

Co daje hydroizolacja dachu zielonego?

Jeśli chcesz odpowiednio zabezpieczyć swój zielony dach przed przeciekaniem czy innymi usterkami, wybieraj produkty oferowane wyłącznie przez renomowane firmy, takie jak Fatra. Najwyższej jakości folia hydroizolacyjna, którą znajdziesz w ich asortymencie, ma bowiem wiele zalet. Odpowiednio zamontowana cechuje się niezwykłą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne.

Ponadto może być wystawiana na bezpośredni wpływ wilgoci i promieniowania słonecznego. Membrany te mają też zwiększoną wytrzymałość pożarową. Co istotne, występują w kilku kolorach do wyboru: zielonym, brązowym, niebieskim, czerwonym, ciemno- i jasnoszarym oraz białym.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz