Prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu jest w naszym kraju surowo zabronione. Przepisy te miały być skuteczną odpowiedzią na coraz większą liczbę kierowców, którzy po przysłowiowym “jednym” drinku wsiadają za kierownicę. To właśnie z ich udziałem najczęściej rejestrowano wypadki, a także zdarzenia drogowe. Obecnie za jazdę po alkoholu traci się uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Jeśli więc kierowca stracił z tego powodu prawo jazdy, to jak może je odzyskać?
Czy za jazdę pod wpływem alkoholu zawsze traci się prawo jazdy?
Zwykle kierowcy uważają, że nawet najmniejsza dawka alkoholu w organizmie skutecznie pozbawi ich prawa jazdy w wyniku ewentualnej kontroli. Oczywiście nie trzeba tłumaczyć, że jazda nawet po “małym drinku” jest zachowaniem wysoce nieodpowiedzialnym, gdyż każdy promil ogranicza zdolność reakcji. Niemniej jednak kierowcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli w ich alkomat po badaniu pokaże więcej niż 0,2 promile, to mogą oni pożegnać się uprawnieniami na okres minimum 6 miesięcy. W przypadku, kiedy wynik badania wykaże więcej niż 0,5 promila wówczas jazda po alkoholu (https://obronca24h.pl/jazda-po-alkoholu/) traktowana jest już jak przestępstwo. Co oznacza to w praktyce? Jeśli kierowca w tym czasie spowoduje wypadek lub co gorsza, ucieknie z miejsca zdarzenia, wówczas musi się on liczyć z o wiele poważniejszymi konsekwencjami. Grozi mu nawet dożywotnia utrata prawa jazdy, a także wyrok i pokrycie spowodowanych szkód z własnych zasobów finansowych.
Czy po jeździe po alkoholu można odzyskać prawo jazdy?
Po jeździe po alkoholu kierowcy mogą odzyskać prawo jazdy, jeśli zostało ono zatrzymane na określony czas. W przypadku kiedy uprawnienia zatrzymane zostały zatrzymane na okres krótszy niż 12 miesięcy, konieczne będzie uzyskanie zaświadczenie od lekarza odnośnie braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Niemniej jednak w przypadku zatrzymania dokumentów na okres dłuższy niż 1 rok, wówczas kierowcy będą musieli ponownie zdać egzamin państwowy, zarówno w zakresie teorii jak i praktyki. Warto również wiedzieć, że po upływie połowy okresu na jaki zostało zabrane prawo jazdy, można również zawnioskować do sądu o skrócenie kary i szybsze odzyskanie uprawnień. Wiąże się to jednak z koniecznością zainstalowania w pojeździe tak zwanej blokady alkoholowej. W przypadku kiedy osoby utraciły prawo jazdy dożywotnio, o złagodzenie kary mogą ubiegać się po okresie 10 lat od wyroku.
Jak odzyskać prawo jazdy zabrane na okres mniejszy niż 12 miesięcy?
Jeśli kierowca utracił uprawnienia na krócej niż rok, wówczas odzyskanie ich nie będzie zbyt skomplikowane. Po upływie okresu karencji należy:
- w przypadku kiedy badania psychologiczne były wykonywane w przeszłości należy sprawdzić ich ważność
- w przypadku upływu terminu ważności należy wykonać badania ponownie
- wypełnić wniosek o zwrot prawa jazdy
- dokonać niezbędnej opłaty za zwrot prawa jazdy
- złożyć w urzędzie komplet dokumentów
- odebrać prawo jazdy
Jak odzyskać prawo jazdy zabrane na dłużej niż rok?
W przypadku utraty uprawnień na dłużej niż jeden rok, niezbędne jest ponowne zapisanie się na państwowy egzamin teoretyczny i praktyczny. Wówczas kierowca musi udać się po skierowanie do właściwego wydziału komunikacji, a następnie udać się ze skierowaniem do Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Kierowców. Kolejno niezbędne jest ukończenie kursów i zdanie egzaminów. Następne kroki celem odzyskania prawa jazdy są takie same jak w przypadku omówionym powyżej. Opłata za odebranie dokumentu wynosi 100,50 groszy i można uiścić ją bezpośrednio w kasie urzędu.