Jak prawidłowo zadbać o klimatyzację?

czyszczenie klimatyzacji

Można pokusić się o stwierdzenie, że klimatyzacja samochodowa stała się jednym z najefektywniejszych odkryć motoryzacji. Dzięki niej latem można liczyć na świeże obniżenie temperatury, a zimą na łatwiejsze odparowywanie szyb. To rozwiązanie posiada jednak wady. A te występują nad wyraz szybko, gdy użytkownik zapomni, że ten element również trzeba serwisować. Właśnie wtedy można poczuć nieprzyjemny zapach wydobywający się z kratek wentylacyjnych. Skutkiem jest wdychanie niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów.

Jak prawidłowo dbać o klimatyzację?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że dbałość o klimatyzację, powinna wliczać się do regularnych czynności, którym poddawany jest każdy samochód. Oczyszczanie (czy raczej odgrzybianie) klimatyzacji powinno być tak samo obowiązkowe, jak wymiana oleju czy regularne uzupełnianie płynu do spryskiwaczy. Dzięki podejmowanym czynnościom klimatyzacja nie tylko będzie działać prawidłowo, ale do organizmu kierowcy i wszystkich pasażerów nie będą dostawać się niebezpieczne bakterie.

Serwis klimatyzacji wcale nie musi być przeprowadzany przez profesjonalne firmy. Można zrobić to samodzielnie, a z taką czynnością bezproblemowo poradzi sobie każdy kierowca. Do tego celu potrzebna będzie chemia do klimatyzacji samochodowej. Warto również zaznaczyć, że czyszczenie układu najlepiej przeprowadzić dwa razy do roku. Pierwszy raz na wiosnę, drugi – przed zbliżającą się zimą, a więc w jednym z jesiennych miesięcy. Absolutnym minimum jest jednak przeprowadzanie takiego serwisu przynajmniej raz w roku.

W jaki sposób oczyścić klimatyzację?

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego preparatu, który posłuży w całej czynności. Warto zdecydować się na produkty od renomowanych producentów. Można śmiało zapoznać się z opiniami innych użytkowników pozostawionych w Sieci. Nierzadko kupujący pozostawiają informacje o tym, czy dany preparat pomógł zniwelować nieprzyjemne zapachy. Wybór środka do czyszczenia klimatyzacji ma spore znaczenie dla powodzenia całej akcji, dlatego warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego z nich.

Odgrzybianie klimatyzacji jest naprawdę proste. Z pewnością poradzi sobie z tym każdy właściciel pojazdu. Wystarczy postępować z instrukcjami zawartymi na opakowaniu. Zazwyczaj wystarczy uruchomić silnik, otworzyć wszystkie zawory, ustawić odpowiednio fotele i pozostawić preparat w środku pojazdu na kilkanaście minut. Potem trzeba tylko przewietrzyć auto. Tak prosta operacja pozwoli na oczyszczenie układu i uchroni kierowcę i pasażerów przed groźnymi bakteriami. Z tego względu warto pamiętać o regularnym serwisowaniu.

Dowiedz się więcej na artbor.pl

By redakcja serwisu epbf.pl

Dodaj komentarz