Jak przygotować się do przyjęcia zwierzaka?

obowiązki

Za nami Światowy Dzień Zwierząt, w którym wiele osób zastanawia się bądź decyduje się na przyjęcie nowego domownika. Jeśli i Ty znalazłeś się w tej grupie, sprawdź o czym warto wcześniej wiedzieć i jak przygotować się do roli opiekuna. Wierzymy, że poniższe porady ułatwią podjęcie najlepszej decyzji.

Zdarza się, że decyzję o posiadaniu psa bądź kota podejmujemy pod wpływem chwili oraz emocji. Liczymy na to, że nowy domownik przyniesie nam wiele radości i stanie się naszym nowym przyjacielem. Warto jednak pamiętać, że posiadanie zwierzaka to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki, które spoczywają na opiekunie przez długie lata. Dlatego tak ważne jest, aby wcześniej rozważyć wszelkie za i przeciw oraz być świadomym obowiązków i potrzeb naszego pupila. Tylko wtedy mamy gwarancję, że będzie z nami szczęśliwy. Poniżej prezentujemy kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę decydując się na przyjęcie nowego domownika.

Zdrowie

Jedną z najważniejszych kwestii, którą powinniśmy zająć się tuż po przyjęciu zwierzęcia jest jego zdrowie. Jeśli nie mamy szczegółowej dokumentacji dotyczącej jego stanu zdrowia, wówczas konieczna jest wizyta u weterynarza. Specjalista zbada stan zwierzęcia oraz poinformuje nas o niezbędnych szczepieniach, odrobaczaniu oraz ewentualnym leczeniu. Doradzi nam, w jaki sposób dbać o zbilansowaną dietę oraz prawidłowo opiekować się nowym domownikiem. Warto także pamiętać, że zapewniając aktywność fizyczną czy zróżnicowane formy zabawy możemy zapobiec chorobom i poprawić komfort życia naszego podopiecznego. Należy też mieć na uwadze, że potrzeby zwierząt mogą być różne w zależności od rasy – niektóre z nich mogą wymagać większej uwagi czy dłuższych spacerów, inne z kolei chętniej przebywają w domu. Informacje na ten temat warto sprawdzić jeszcze przed pojawieniem się nowego domownika, by mieć pewność, że sprostamy tym wymaganiom.

Wychowanie

To, jak będzie zachowywało się zwierzę, w dużej mierze uzależnione jest od właściciela. Porady na temat wychowania pupila możemy czerpać z wielu źródeł. Warto skorzystać z możliwości jakie daje nam m.in. internet – na blogach czy forach prowadzonych przez miłośników zwierząt znajdziemy wiele porad bazujących na doświadczeniach innych właścicieli. Innym rozwiązaniem jest lektura książek specjalistycznych,  bazujących na najnowszych badaniach. Można wziąć pod uwagę także zatrudnienie profesjonalnego trenera, który opracuje indywidualny program dopasowany do potrzeb pupila. Wybór oczywiście uzależniony jest od właściciela, warto jednak zastanowić się nad sposobem wychowania jeszcze przed pojawieniem się nowego członka rodziny. Istotne jest to, aby pamiętać o wytrwałości oraz systematyczności działań, ponieważ w dużej mierze to właśnie od nich uzależniony jest efekt naszych działań.

Niezbędne wyposażenie

Na rynku dostępny jest ogromny wybór produktów dla zwierząt. Ich odpowiedni dobór służy poprawie komfortu pupila, ale również ułatwia nam, właścicielom, codzienną opiekę. Oprócz podstawowego wyposażenia w postaci misek, obroży, smyczy czy kojca warto zapoznać się z szerszym asortymentem dostępnych gadżetów. – Pamiętajmy o tym, że zwierzę bazuje na własnych instynktach i może oddalić się, a nawet zgubić. Dzięki rozwojowi technologii nie musimy ograniczać się tylko do wyprowadzania zwierzaka na smyczy. Możemy pozwolić naszemu podopiecznemu biegać i cieszyć z zabawy na świeżym powietrzu, a o jego bezpieczeństwo zadba lokalizator umieszczony w obroży. Urządzenie ma także m.in. przycisk S.O.S,  za pomocą którego osoba, która odnalazła zwierzę może nas o tym powiadomić, a także wbudowany mikrofon, dzięki któremu możemy sprawdzić w jakich warunkach przebywa zwierzę oraz jak się czuje. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają aktywne psy lub wychodzące koty, a nawet hodowle, i chciałyby czuć się spokojne o bezpieczeństwo swoich podopiecznych – mówi Paweł Biadała, CEO Locon – firmy oferującej lokalizator GPS „Bezpieczne Zwierzę”.

Zabawki

Wychowywanie zwierzaków to również zabawa – zarówno dla niego samego, jak i opiekuna. Co więcej, dobór odpowiednich produktów na każdym etapie życia może być frajdą, ale i nauką. Dodatkowo niektóre zabawki mają funkcje prozdrowotne – np. gryzaki pomagają utrzymywać higienę jamy ustnej, a nawet mogą stanowić uzupełnienie diety. Mając na celu dobro zwierzaka, warto zastanowić się nad funkcjonalnością wyboru i połączyć przyjemne z pożytecznym.

Posiadanie zwierzęcia to niezwykła przyjemność, ale i niekiedy ciężka praca. Jeżeli rozważyłeś wszelkie za i przeciw i jesteś gotów podjąć to wyzwanie – to dobry moment, aby przyjąć pod swój dach nowego domownika. Postaraj się pomyśleć również o sobie – jakie produkty mogłyby ci pomóc przy opiece, dać poczucie bezpieczeństwa zwierzaka oraz satysfakcję z uczestniczenia w procesie rozwoju pupila.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz