Jak przygotować się na trening biegowy w letnich miesiącach? Praktyczne wskazówki

trening biegowy

Pozornie może się wydawać, że bieganie latem jest czymś banalnie prostym- znacznie łatwiejszym od realizacji zimowych treningów. W praktyce jednak bardzo szybko okazuje się, że najcieplejsze, upalne miesiące mogą być dla biegacza sporym wyzwaniem. Wysoka temperatura i mocne słońce sprawiają, że wysiłek wkładany w bieg jest jeszcze większy, dodatkowo dochodzi jeszcze pot, duszne powietrze, a także duża intensywność treningu. Jak sprawić, aby letnie treningi naprawdę sprawiały nam przyjemność pomimo trudnych warunków?

Wybór odpowiedniej pory dnia oraz miejsca na trening

Zdecydowanie najgorszym pomysłem jest wyjście na trening w środku dnia, kiedy słońce najmocniej operuje, a temperatura jest najwyższa. Trening w upale może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, jeśli więc mamy wybór i nie startujemy akurat w żadnych zawodach- najlepszą porą na trening jest wczesny poranek lub też wieczór. Sami odczujemy z resztą, że powietrze rano i wieczorem będzie bardziej rześkie i nie będzie nam duszno. Nie bez znaczenia jest też wybór miejsca na trening. W upalne dni najlepiej unikać miejsc nieosłoniętych od słońca. Tymczasem, idealnym miejscem będzie zacieniony park czy też las. Pamiętajmy także o tym, że nawierzchnie asfaltowe bardzo szybko osiągają wysokie temperatury i bieganie po asfalcie w upale może nie być już zbyt komfortowe.

Jak się ubrać, aby było nam wygodnie? 

To również bardzo istotna kwestia. W temperaturze powyżej 15 stopni najlepiej sprawdzi się oddychająca koszulka z krótkim rękawem oraz krótkie spodenki. Materiał, z którego powinna być wykonana taka odzież powinien dobrze odprowadzać pot do zewnątrz. Najlepsza do tego celu będzie dedykowana odzież techniczna i to z wielu względów. Dzięki niej unikniemy nieestetycznie wyglądających, mokrych plam z potu. Jest to też odzież bardzo lekka, która dobrze się nosi, nie powinna być zbyt obcisła, aby nie powodować otarć. Odzież utrzymana w innej kolorystyce niż czerń nie będzie też w tak dużym stopniu akumulować ciepła. Konieczne jest też zastosowanie kremu z filtrem. Nie powinniśmy też zapominać o nakryciu głowy. W tym przypadku idealnie sprawdzi się czapka z daszkiem wyposażona w specjalne elementy z siatki, które są oddychające. Chcąc zaczerpnąć więcej porad odnośnie podstawowego wyposażenia biegacza warto sięgnąć do bloga będącego przewodnikiem każdego, kto biega regularnie. Można go znaleźć pod hasłem Guide Runner. Uzyskamy tutaj także szereg informacji o najlepszym obuwiu, które sprawdzą się na letni trening, a która to kwestia zawsze jest szalenie istotna dla każdego biegacza.

W upalne dni podczas treningu zawsze powinniśmy mieć ze sobą bidon z wodą. Na dłuższe trasy doskonałym rozwiązaniem dla każdego biegacza będzie camelbak- specjalny plecak z bukłakiem w środku oraz rureczką pozwalającą pić nie przerywając treningu. Pamiętajmy także o tym, aby rodzaj i intensywność treningu zawsze modyfikować względem konkretnych warunków. W upalne dni trzeba wziąć pod uwagę, że nasza wytrzymałość czy też tempo biegu mogą nie być na tak wysokim poziomie, jak miało to miejsce podczas treningów przeprowadzanych w korzystniejszych warunkach pogodowych.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz