Jak w praktyce wygląda osuszanie budynków po zalaniu?

zalane mieszkanie

Zalanie budynku to duże szkody nie tylko dla dobytku, znajdującego się wewnątrz, ale również dla całej konstrukcji budynku. Wilgotne ściany i podłogi są doskonałym miejscem do rozwoju pleśni i grzybów, a tym samym do rozwijania się chorobotwórczych pasożytów. To jeden z głównych powodów, dla których należy osuszyć budynek po zalaniu.

Na czym polega osuszanie po zalaniu?

Osuszanie budynków po zalaniu w Krakowie zależy od indywidualnego przypadku. Metodę dostosowuje się do sytuacji, w jakiej doszło do zalania. Najczęściej stosuje się wentylatory strumieniowe i promienniki, które mają wyciągnąć wilgoć ze ścian. Następnie stosowane są osuszacze kondensacyjne, które wilgoć odprowadzają do kanalizacji. Dzięki temu niwelowane jest ryzyko rozwoju pleśni i grzybów w ścianach. 

W przypadku, gdy doszło do dużego zalania lub woda przez długi czas podciekała pod posadzkę do strefy izolacji, konieczne jest osuszanie podposadzkowe. Samo osuszenie ścian będzie w ty wypadku niewystarczające. Osuszanie po zalaniu trwa od kilku do kilkunastu dni i uzależnione jest od konkretnej sytuacji. Znaczenie ma tutaj materiał, z którego wykonany jest budynek, rodzaj tynków czy użytych farb, a także ilość wody, która wniknęła w ściany budynku. Po zalaniu, w pierwszej kolejności, należy wybić wilgoć z murów i tynków, a następnie ze wszystkich systemów wykończenia wnętrza.

Dlaczego osuszanie po zalaniu jest niezbędne? 

Po zalaniu, w wyniku oddziaływania wody lub poprzez podsiąkanie kapilarne woda wnika w ściany, powodując wilgoć w budynku. Warto w takim przypadku powierzyć prace sprawdzonej firmie, na przykład Lakus sp.z.o.o. Specjaliści przeprowadzą gruntowną kontrolę stanu ścian i posadzki i dobiorą odpowiednia metodę. Dzięki temu w ścianach nie rozwinie się pleśń i grzyby, a budynek nie ulegnie zniszczeniu. W wyniku zalania możemy utracić nie tylko sprzęty i meble, ale także uszkodzić elementy budowlane.  Osuszanie po zalaniu pozwala zachować zdrowy mikroklimat wnętrz, co jest wartością nadrzędną, warunkiem koniecznym do dbania o siebie i swoich bliskich. 

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz