Jak wygląda tomografia komputerowa zębów?

tomografia komputerowa zebow

Tomografia komputerowa zębów to bardzo nowoczesne badanie, dzięki któremu można uzyskać szczegółowy obraz jamy ustnej pacjenta. Kiedy jednak się ją wykonuje oraz jak wygląda cały ten proces? Fachowy odpowiadają.

Tomografia komputerowa zębów – jak przebiega?

Tomografia komputerowa zębów w Krakowie to badanie, które wykonywane jest zarówno w placówkach medycznych, które specjalizują się w prześwietleniach lub bezpośrednio w gabinetach ortodontycznych, które posiadają całe urządzenie na własność.

Dobry dentysta w Krakowie zdecydowanie powinien mieć tomograf w swojej przychodni, ponieważ dzięki temu może on sprawnie pozyskiwać najważniejsze informacje o stanie zdrowia zębów i ich kanałów. To kluczowe na przykład podczas leczenia kanałowego.

Samo badanie nie wymaga od pacjenta żadnej aktywności. Wystarczy jedynie oprzeć głowę na specjalnej maszynie i pozostawić ją nieruchomo. Następnie tomograf zaczyna się obracać wykonując szczegółowe zdjęcia tkanek oraz kości.

Tomografia komputerowa zębów – kiedy się ją wykonuje?

Zazwyczaj taką tomografię wykonuje się wtedy, gdy pacjenty wygotowuje się do leczenia kanałowego. Wtedy lekarz może ocenić, czy nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do tego zabiegu. Może to być na przykład torbiel lub uszkodzenie korzenia.

Warto także wiedzieć, że każdorazowa rozmowa na temat leczenia ortodontycznego również kończy się takim prześwietleniem. W ten sposób lekarz może dokładnie wyliczyć, w jaki sposób stworzyć aparat tak, aby można było wyrównać zgryz.

Tomografia może być także potrzebna, gdy mowa o zakładaniu mostu lub implanta. Wtedy należy dokładnie zbadać zęby oraz sprawdzić, czy nie ma żadnych problemów z ich strukturę oraz kondycją kości.

Tomografia komputerowa to badanie, które przede wszystkim ma za zadanie prześwietlić zęby oraz całą szczękę pacjenta. Urządzenie wykonuje za niego wszystkie czynności. Pacjent musi jednak zachować zupełny bezruch, który pomoże uzyskać wysoką jakość.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz