Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem – nie potrzebujesz drogiego sprzętu!

jak zrobic dobre zdjecie telefonem nie potrzebujesz drogiego sprzetu 01

Wbrew pozorom i powszechnym poglądom, do zrobienia ładnego, estetycznego zdjęcia wcale nie potrzeba specjalnego, profesjonalnego sprzętu. Prawda jest taka, że wiele wspaniałych zdjęć powstaje bez wykorzystania drogiego aparatu. Wielu fotografów, zarówno zawodowych jak i casualowych dowodzi, że do wykonania dobrego ujęcia wystarczy coś co wszyscy nosimy przy sobie każdego dnia – smartfon. W obecnych czasach telefony, szczególnie najnowsze modele, mają wbudowane już bardzo wysokiej jakości aparaty, które swoimi efektami coraz bardziej zbliżają się do poziomu lustrzanek. Na korzyść telefonu przemawia także fakt, iż nosimy go w kieszeni praktycznie wszędzie, dlatego nie musimy się martwić, gdy wyjdziemy z domu bez aparatu, a zaskoczy nas piękny, pomarańczowy zachód słońca.

jak zrobic dobre zdjecie telefonem nie potrzebujesz drogiego sprzetu 02

Kadrowanie to podstawa

Kluczem do uzyskania dobrych zdjęć telefonem jest, by odpowiednio wykorzystywać zasadę trójpodziału. Aktualnie większość smartfonów oferuje funkcję trójpodziału automatycznie. Po włączeniu tej opcji warto jest zadbać, by najważniejsze elementy zdjęcia znalazły się w punktach przecięcia linii. Dlatego jeżeli zastanawiasz się jak zrobić dobre zdjęcia telefonem, nie możesz zapomnieć o tej zasadzie.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Chcąc uzyskać dobre zdjęcie nie można pominąć zadbania o naświetlenie. Bez dobrego światła szczegóły nie będą dostatecznie dobrze widoczne, a obraz bardzo utraci na głębi. Najlepszym wyborem będzie fotografowanie w dzień, gdy na zewnątrz jest jeszcze bardzo dużo naturalnego światła słonecznego. Decydując się jednak na robienie zdjęć wieczorem lub w nocy, należy wyposażyć ze sobą sztuczne źródło światła. Można kombinować z różnego rodzaju lampami, czy nawet, dla uzyskania ciekawszego efektu, świeczkami.

Baw się perspektywą

Podczas robienia zdjęć telefonem warto jest eksperymentować z perspektywą oraz ułożeniem elementów fotografii. Najlepszym sposobem na to jest po prostu próbować zrobić zdjęcie z każdej strony! Od boku, od góry, a także od dołu, eksperymentowanie to podstawa, szczególnie kiedy chcemy nadrobić braki jakościowe, jakie telefony posiadają w stosunku do profesjonalnych aparatów.

Wykorzystuj filtry

Szeroka gama rozmaitych filtrów oraz aplikacji do robienia, a także obróbki zdjęć to ogromna zaleta telefonów. Wiele filtrów można nałożyć na obraz jeszcze przed wykonaniem zdjęcia, co pozwala na podgląd późniejszego efektu oraz dostosowanie kadru do klimatu filtru. Gotowe filtry pozwolą na wykonanie zdecydowanie bardziej oryginalnego zdjęcia. W razie potrzeby można również skorzystać z edycji zaawansowanej, gdzie zależnie od sytuacji jest możliwość zmiany jasności, ostrości, czy nasycenie.

Czyść obiektyw na bieżąco

Ponieważ z telefonów korzystamy w przeróżnych sytuacjach, bardzo często zdarza się, że obiektyw ulegnie zabrudzeniu. Warto więc na bieżąco czyścić go, najlepiej w tym celu wykorzystać specjalnych ściereczek z mikrofibry, które nie uszkodzą sprzętu. Poza częstym myciem oczywiście przed każdą sesją należy jeszcze raz usunąć wszelkie ewentualne zabrudzenia z obiektywu.

Korzystaj z trybu profesjonalnego

Choć większość osób na co dzień używa jedynie trybu podstawowego, warto jest korzystać z możliwości jakie przynosi tryb profesjonalny. Oferuje on zmianę ustawień takich jak między innymi czułość ISO i długość czasu naświetlenia.

Trening czyni mistrza!

Pamiętaj żeby nie zniechęcać się początkowymi niepowodzeniami, czasem trzeba zrobić kilka nieudanych zdjęć, by uzyskać to idealne, do którego się dąży. Z każdym kolejnym zdjęciem fotograf staje się lepszy, ponieważ zdobywa cenne doświadczenie i obycie w praktyce.

By redakcja serwisu epbf.pl

Dodaj komentarz