Jaka jest budowa rynnowych systemów odwadniania dachów? 

odwadnianie dachu

Planując wymianę pokrycia dachowego, należy zakupić nie tylko dobrej jakości blachodachówkę czy dachówkę ceramiczną, ale również zainwestować w system odwadniania dachu. Akcesoria, które go tworzą, są niezbędne, aby odprowadzać wodę opadową, a tym samym zabezpieczać dach przed uszkodzeniami oraz zniekształceniem pod wpływem wilgoci. Jak są zbudowane systemy odwadniania i na co należy zwracać uwagę, wybierając je?

Z jakich elementów składa się system rynnowy? 

Poprawnie działające rynny są niezwykle ważne. Drożny i właściwie skonstruowany system rynnowy gwarantuje skuteczne odprowadzanie wody opadowej z pokrycia dachowego. Kiepskiej jakości elementy stanowią zagrożenie dla mieszkańców, jak i konstrukcji obiektu. Aby system działał poprawnie, musi być zrobiony z kilku elementów.

Mowa tutaj przede wszystkim o rynnach, które układa się wzdłuż krawędzi dachu z lekkim spadkiem w kierunku narożników. Niezbędne są też rury spustowe oraz odpływy przelotowe i końcowe. Następnym produktem, w który trzeba się zaopatrzyć, tworząc system rynnowy, są wylewki, czyli kształtki, którymi kończy się rura spustowa. Oprócz tego należy zainwestować również w łączniki do rynien, narożniki oraz elementy mocujące, czyli rynajzy, obejmy oraz haki.

Na co zwracać uwagę, wybierając systemy odwadniania dachów? 

Z uwagi na to, że systemy odwadniania dachów pełnią niezwykle ważną funkcję zarówno w kontekście dachu, jak i bezpieczeństwa całego obiektu, warto poświęcić nieco więcej uwagi na te elementy podczas zakupów. O to, na co należy zwrócić szczególną uwagę, zapytaliśmy specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który wyjaśnił:

– Jedną z kwestii, które są szczególnie istotne podczas wyboru systemów odwadniania dachu, jest przekrój rynien. Wyróżniamy rynny półokrągłe, które są najpopularniejsze. Wyróżniają się odpornością na obciążenia dachu i zapewniają swobodny odpływ wodzie opadowej. Rynny półeliptyczne sprawdzą się na dachach o średnich i dużych powierzchniach i mają stosunkowo niewielkie wymiary. Prostokątne, kwadratowe i trapezowe mają niską przepustowość, więc sprawdzą się tylko na dachach małych i średnich budynków.

Jeżeli natomiast chodzi o to, z jakiego materiału powinny być wykonane rynny, to najpopularniejsze są te z PCV, które są odporne na uszkodzenia i łatwe konserwacji, a do tego niedrogie. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też rynny stalowe ocynkowane, które nie pękają i się nie deformują oraz rynny aluminiowe, które są dodatkowo zabezpieczone przed korozją, dzięki czemu są trwalsze niż poprzednicy.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz