Podstawowe elementy wyposażenia gabinetu stomatologicznego

gabinet stomatologiczny

Każdy gabinet stomatologiczny powinien być wyposażony w podstawowy sprzęt, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzenie zarówno ogólnych zabiegów dentystycznych, jak i wykonywania różnych zaawansowanych procedur. Co powinno znaleźć się w gabinecie i na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego sprzętu?

Co jest ważne podczas zakupu wyposażenia gabinetu stomatologicznego?

Organizując gabinet dentystyczny, ważne jest nie tylko higieniczne, bezpieczne i sprzyjające pacjentowi wnętrze, ale przede wszystkim odpowiedni sprzęt, który umożliwi wykonywanie poszczególnych zabiegów. W tym celu istotny jest wybór urządzeń korzystających z najnowszych technologii i udogodnień, dzięki czemu zabiegi można przeprowadzać w sposób możliwe najbardziej komfortowy dla pacjenta i niepowodujący nadmiernego bólu.

Kluczowe są również certyfikaty, atesty i rekomendacje instytucji medycznych oraz kontrolnych, co gwarantuje bezpieczeństwo stosowania sprzętu. Tego typu wyposażenie oraz narzędzia dentystyczne wykorzystywane są w klinice stomatologicznej Platinum Dental.

Co należy do podstawowego wyposażenia gabinetu stomatologicznego?

Głównym elementem gabinetu dentystycznego jest tzw. unit, czyli fotel stomatologiczny wraz z niezbędnym osprzętem, do którego należą stoliki dentysty oraz asystenta, blok spluwaczki, konsola z urządzeniami, sterownik nożny, lampa zabiegowa i blok zasilania. Poza tego typu wyposażeniem niezbędne są wiertła, dmuchawka wodno-powietrzna oraz materiały stomatologiczne i higieniczne. Bardzo ważne jest, by unit był systemem o wysokiej jakości i umożliwiał dodawanie także nowych, kolejnych elementów.

Narzędzia stomatologiczne – co jest niezbędne w gabinecie dentystycznym?

Nowoczesna stomatologia to również profesjonalne narzędzia. Do niezbędnych należą instrumenty diagnostyczne, czyli pęseta, sonda i lusterko z uchwytem, akcesoria izolujące zęby od wilgoci oraz narzędzia do wypełniania ubytków i opracowywania zębów, takie jak nakładacze czy wiertła w różnych kształtach i rozmiarach. Profesjonalny gabinet stomatologiczny powinien być wyposażony również w narzędzia chirurgiczne, takie jak m.in. igły, dźwignie korzeniowe i bagnetowe czy akcesoria implantologiczne.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz