Każdy marzy o tym, by na koncie bankowym mieć dużo oszczędności, by wychodząc na zakupy nie martwić się, czy starczy na wszystko, co potrzebne, by raz w roku móc wybrać się na wakacje z rodziną. Niestety oszczędzanie nie jest łatwym zadaniem, szczególnie gdy ktoś zarabia niewiele w ciągu miesiąca. Czy da się oszczędzać zarabiając najniższą krajową? Czy jest jakiś sprawdzony sposób, dzięki któremu można odkładać na koncie duże kwoty? Tego możesz dowiedzieć się z naszego poradnika.
Czy warto oszczędzać?
To pytanie zadaje sobie wiele osób. Jednak warto mieć oszczędności, ponieważ dzięki nim można czuć się pewniej na każdych zakupach. Dodatkowo oszczędności sprawiają, że spełnienie niektórych marzeń jest łatwiejsze i nie zajmuje tak dużo czasu, gdy na koncie nie ma żadnych odłożonych pieniędzy. W ten sposób można się również zabezpieczyć na trudne czasy, gdy niespodziewanie potrzebna będzie naprawa samochodu, w domu popsuje się lodówka lub inny sprzęt AGD. Warto zdecydować się na oszczędzanie, ponieważ z czasem można dzięki temu zyskać naprawdę dużo. Pozwala to na zebranie sporej sumy, którą można przeznaczyć na konkretny cel.
Znalezienie sobie celu to podstawa
Warto wiedzieć, że przed rozpoczęciem oszczędzania trzeba sobie ustalić konkretny cel. Zbieranie pieniędzy bez celu sprawi, że prędzej, czy później chęć i motywacja do oszczędzania zaczną spadać. W takiej sytuacji zaoszczędzone pieniądze zostaną wydane na mało istotne rzeczy i na koncie znowu nie będzie żadnych odłożonych pieniędzy. Na początek to nie musi być żaden duży cel. To może być droższa sukienka, czy wyjazd do SPA. Dzięki temu zbierzesz kwotę bardzo szybko, co sprawi, że zwiększy się motywacja do stałego oszczędzania. Z czasem cele mogą stawać się coraz większe, dzięki czemu możliwe będzie zbieranie na przykład na ślub, budowę domu lub kupienie mieszkania.
Opracowanie planu oszczędzania – o czym nie można zapomnieć?
Kolejnym krokiem, o którym nie można zapomnieć jest oczywiście opracowanie planu. Czy pieniądze będą odkładane każdego dnia, raz w tygodniu, raz w miesiącu? Dla niektórych osób lepszym rozwiązaniem jest odkładanie pieniędzy raz w ciągu dnia, ponieważ można wtedy wpłacać na konto oszczędnościowe mniejsze kwoty. Wszystko jednak zależy od własnych możliwości i oczywiście od wysokości zarobków.
Przykładowo odkładając każdego dnia po dwadzieścia złotych przez rok można zaoszczędzić 7 300 złotych co jest już naprawdę sporą kwotą.