Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów u człowieka. Jego prawidłowe działanie ma wpływ na jakość życia. Dlatego warto dbać o regularne sprawdzanie słuchu. Jakie są współczesne metody badań?
Dlaczego warto dbać o regularne sprawdzanie słuchu?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny w życiu codziennym jest dobry słuch. Zaczyna to być dostrzegalne dopiero w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów ze słuchem. Obecnie żyjemy w czasach, gdy nasz słuch jest wyjątkowo narażony na uszkodzenia. Dzisiaj jesteśmy nieustannie otoczeni dźwiękami. Słuchawki, które stosowane są przez niektórych każdego dnia i w nadmiernych ilościach, jak również hałasy życia codziennego, które pełne jest dźwięków, których nawet nie jesteśmy świadomi — głośny ruch uliczny, telewizja, czy muzyka w różnych miejscach.
Wszystko to może mieć wpływ na pogorszenie się jakości słuchu. Dlatego warto wykonywać regularne badania słuchu. Czasem bywa tak, że pogorszenie się jakości słuchu nie jest odczuwalne, a zostanie zauważone dopiero podczas badania. Dzięki szybkiej reakcji możliwe jest zatrzymanie dalszego postępowania uszkodzenia słuchu.
Kiedy warto udać się na badanie słuchu i jak wykonywane jest badanie?
Badanie słuchu powinna wykonać każda osoba, która zauważy u siebie jakiekolwiek dolegliwości, których wcześniej nie odczuwała. Mogą to być szumy uszne, nadwrażliwość słuchowa czy niedosłuch. Warto od razu udać się do specjalisty i sprawdzić, czy nie jest to oznaką żadnej choroby. Badania słuchu są bezbolesne i nie wymagają żadnego przygotowania. Lekarz laryngolog może zalecić audiometrię tonalną, polegającą na reagowaniu na dźwięki słyszane w specjalnych słuchawkach, lub tympanometrię, sprawdzającą ciśnienie w jamie bębenkowej ucha. W szczególnych przypadkach możliwe jest również wykonanie badania BERA, które sprawdza jakie reakcje zachodzą w mózgu pacjenta podczas rejestrowania dźwięków. Badania okresowe w Jarocinie czy każdym innym mieście bardzo często obejmują również sprawdzenie słuchu, szczególnie w przypadku kierowców zawodowych.