Jakie sprzęty wykorzystuje się do pracy na wysokości?

praca na wysokosci

Praca na wysokości obejmuje wszystkie czynności wykonywane na rusztowaniach, drabinach, podnośnikach, dachach, kominach, stropach oraz innych konstrukcjach znajdujących się powyżej 1 m ponad poziomem gruntu lub podłogi. Wymaga ona od pracownika dużego opanowania, zwiększonej sprawności fizycznej oraz odporności na stres. Podczas pracy w takich warunkach należy mieć dostęp do odpowiedniego wyposażenia. Jaki sprzęt wykorzystuje się do pracy na wysokości? Zapraszamy do lektury.

Środki ochrony osobistej pracownika

Każda osoba pracująca na wysokości musi być wyposażona w odpowiednio dobrane środki ochrony osobistej. Ich zadaniem jest zabezpieczenie pracownika przed ewentualnymi wypadkami zagrażającymi jego zdrowiu i życiu. Jest to o tyle istotne, że upadki ze znacznej wysokości od lat znajdują się w czołówce najczęstszych wypadków w miejscu pracy.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie internetowym kistenberg-sklep.pl, będącym dystrybutorem produktów marki Kistenberg: Rodzaj konkretnego wyposażenia uzależniony jest od stanowiska oraz charakteru wykonywanej pracy. Nie mniej jednak istnieje lista uniwersalnych środków ochrony osobistej, sprawdzających się w każdych warunkach. Znajdują się na niej trzy podstawowe elementy – szelki bezpieczeństwa, podzespół łącząco-amortyzujący oraz podzespół kotwiczący.

Szelki bezpieczeństwa odpowiadają za utrzymanie ciała pracownika w pozycji pionowej podczas przebywania ponad poziomem gruntu. W zależności od typu wykonywanej pracy szelki mogą mieć jeden lub kilka punktów asekuracyjnych do podpięcia linek bezpieczeństwa. Drugim elementem jest składający się z linek, amortyzatorów i systemów samozaciskowych podzespół łącząco-amortyzujący. Odpowiada on za połączenie szelek z podzespołem kotwiczącym, czyli trzecim ze środków ochrony osobistej. Element ten umożliwia bezpieczne mocowanie podzespołu łącząco-amortyzującego do konstrukcji stałej. Punkty kotwiczące występują w formie stałej lub tymczasowej. Kotwy stałe to m.in. oczka i słupki z otworami.

Pozostały sprzęt stosowany podczas pracy na wysokości

Poza niezbędnymi elementami środków ochrony osobistej w czasie pracy na wysokości należy zaopatrzyć się również w wyposażenie dodatkowe. Ze względu na fakt, że jednym z najniebezpieczniejszych urazów odniesionych po upadku z wysokości są obrażenia głowy, każdy pracownik musi posiadać swój własny kask ochronny. Według aktualnie obowiązujących przepisów kask powinien mieć krótki daszek oraz pasek podbródkowy zapobiegający przypadkowemu zsunięciu się hełmu z głowy. Kask trzeba nosić nie tylko w czasie przebywania na wysokości, ale także w trakcie prac na poziomie gruntu. Stanowi on wtedy ochronę przed spadającymi z góry przedmiotami.

W jaki sposób przechowywać sprzęt wykorzystywany do pracy na wysokości?

Sprzęt wykorzystywany do pracy na wysokości musi być w odpowiedni sposób przechowywany. Szelki, linki, kotwy, oczka czy amortyzatory trzymane luzem mogą bardzo szybko się zgubić, co naraża pracownika na dodatkowe wydatki związane z koniecznością zakupu zagubionych elementów. Aby do tego nie doszło, akcesoria należy trzymać w przeznaczonym do tego organizerze. W tej roli doskonale sprawdza się jeden z pojemników warsztatowych Kistenberg. To produkty na tyle praktyczne i pojemne, że pozwalają na łatwą organizację wielu elementów w jednym miejscu. Wyposażając swój garaż w zestaw pojemników, masz pewność, że żaden z niezbędnych elementów systemu zabezpieczeń Ci się nie zapodzieje.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz