Beton mostowy to specjalny rodzaj materiału, bez którego niemożliwe byłoby wznoszenie mostów i wiaduktów. Jakimi parametrami się on wyróżnia? Co sprawia, że akurat ten, a nie inny typ mieszanki jest wykorzystywany do wznoszenia takich konstrukcji?
Beton mostowy – co to takiego?
Beton mostowy w Dębicy to specjalna mieszanka kruszywa z litej skały, cementu portlandzkiego oraz domieszek. Wysoki poziom wytrzymałości oraz odporności na niskie temperatury to jego główne zalety. Jest on niezbędny przy budowie mostów czy wiaduktów. To tylko jeden z typów betonu stosowanego w branży budowlanej. Inny rodzaj to beton kontraktorowy. W jego składzie mogą się znaleźć między innymi cementy portlandzkie, popiół lotny oraz kruszywa otoczkowe. Do cech charakterystycznych można zaliczyć dużą płynność oraz wodoszczelność. Tego rodzaju beton znajduje zastosowanie przy wznoszeniu fundamentów pod wiadukty oraz przy budowie ścian szczelinowych.
Transport betonu – w jaki sposób się odbywa i o czym należy pamiętać?
Transport betonu w Tarnowie odbywa się sprawnie dzięki odpowiednio przystosowanym pojazdom. Mogą one przewozić go w formie płynnej i gotowej do użycia. Samochód nazywany popularnie gruszką miesza ten składnik przez całą drogę, nie doprowadzając do jego ustabilizowania się, co ma duże znaczenie. Jednocześnie ciągłe mieszanie zapewnia jak najlepszą konsystencję. Pojazdy przeznaczone do transportowania betonu mogą mieć pojemność kilku, a nawet kilkunastu ton cementu. Ciągłe obracanie się substancji w gruszce ma zapobiegać modyfikacji składu mieszanki cementowej czy też jej segregacji. Czas transportu ma tu bardzo duże znaczenie dla powodzenia całej operacji. Zbyt długi czas przewożenia mieszanki może odbijać się na jej nieodpowiedniej temperaturze lub przedwczesnym wiązaniu. Dlatego też warto wybierać cementownie znajdujące się w niedalekiej okolicy od placu budowy, aby uniknąć wszelkiego typu niekorzystnych zjawisk, osłabiających trwałość betonu.