Kryminał – gatunek literacki, który nie wychodzi z mody

ksiazki

Kryminały to jeden z najpopularniejszych gatunków literackich na całym świecie. Nie inaczej jest w kraju nad Wisłą. Książki kryminalne cieszą się u nas bardzo dużym zainteresowaniem wśród czytelników w różnym wieku. Poznajmy kilkoro z najpopularniejszych autorów literackich dreszczowców. Zapraszamy do lektury.

Skandynawska kryminalna klasyka

Pierwsze skojarzenie związane z książkami kryminalnymi zazwyczaj prowadzi nas do Skandynawii. Wśród przepięknej, dziewiczej przyrody Szwecji czy Norwegii znajdziemy autorów wielu bestsellerów z tego gatunku, zachwycających miłośników literatury z dreszczykiem na całym świecie. Takie nazwiska jak Stieg Larsson ze swoją niepowtarzalną trylogią „Millennium”, Camila Läckberg, której powieści osadzone są w miasteczku Fjallbacka, położonym na zachodnim wybrzeżu Szwecji czy też Jo Nesbø, którego nazwisko od lat nie schodzi z listy najbardziej poczytnych na świecie twórców kryminałów to tylko niektórzy z najbardziej rozpoznawalnych autorów tego gatunku. Ich dzieła wywołują przyspieszone bicie serca oraz wypieki na twarzach czytelników. Nie można też zapominać o klasykach tego gatunku, jak choćby nieśmiertelnej Agacie Christie, której książki cały czas są wznawiane i chyba nigdy się nie zestarzeją czy też o Maurice Leblanc, który stworzył niezapomnianą postać dżentelmena-włamywacza Arsene Lupina. W ostatnim czasie został on na nowo wskrzeszony dzięki serialowi, który można obejrzeć na popularnej platformie streamingowej.

A może polscy autorzy ?

Jednak dobrych autorów książek kryminalnych wcale nie brakuje w kraju nad Wisłą. W ostatnich latach możemy zaobserwować prawdziwy wysyp fantastycznej literatury z tego gatunku, która wyszła spod pióra naszych rodzimych pisarzy. Do najpopularniejszych autorów książek kryminalnych pisanych w języku polskim należą: Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda, Joanna Jodełka, Wojciech Chmielarz, Krzysztof Bochus czy też Jakub Żulczyk, którego „Ślepnąc od świateł” zyskało już w naszym kraju miano książki kultowej. W sklepie internetowym Matfel.pl pod adresem https://matfel.pl/pol_m_Ksiazki_Kryminal-2156.html dostępny jest duży wybór kryminałów polskich autorów. Ponadto z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się u nas różnego rodzaju festiwale, np. Poznański Festiwal Kryminału GRANDA, który stanowi niesamowitą gratkę dla wszystkich miłośników tego gatunku literackiego. Podczas festiwalu można wziąć udział w spotkaniach autorskich, warsztatach oraz wymienić się książkami.

Na czym polega fenomen kryminałów?

Chociaż fabuła wszystkich książek kryminalnych toczy się wokół zagadki czy tajemnicy, którą musi rozwiązać główny bohater powieści (a wraz z nim sam czytelnik), to możemy znaleźć wśród tej literatury wiele podgatunków. Są historie, których akcja toczy się w odciętych od świata, opuszczonych miejscach. Są też takie, gdzie akcja powieści rozgrywa się w dużych metropoliach (tzw. kryminały miejskie) lub też osadzone w zamkniętej przestrzeni, np. jednego domu czy nawet pokoju. Książki kryminalne to prawdziwy rollercoaster emocjonalny i duża dawka tajemniczości. Nierzadko autorzy tego typu książek serwują też swoim czytelnikom zbudowane z dużym kunsztem portrety psychologiczne.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz