Na co zwrócić uwagę wybierając olej silnikowy?

olej silnikowy

Olej silnikowy w samochodzie można porównać do krwi w ciele człowieka. Bez niego działanie nie byłoby po prostu możliwe i auto niesamowicie szybko, by się zepsuło, co oczywiście nie jest pożądane przez jakiegokolwiek kierowcę. Z tego właśnie powodu niezwykle ważny jest dobór właściwego oleju silnikowego. Na co jednak zwrócić uwagę wybierając olej silnikowy?

Gdzie kupić olej silnikowy?

Chcąc kupić olej silnikowy powinniśmy się udać do dobrego sklepu z płynami eksploatacyjnymi, w którym dostępny jest na przykład olej Fuchs, czy też smary od innych dobrych producentów. Inne marki, które produkują olej silnikowy to na przykład Motul, Castrol, Mobil, Petronas, Liqui Moly, Elf, Shell, Total, czy nawet Orlen.

Przy okazji kupowania i wymiany oleju silnikowego warto też sprwadzić inne płyny eksploatacyjne. Przykładem może być płyn chłodniczy. Warto regularnie kontrolować jego stan, gdyż jeśli na przykład dostanie się do niego zbyt dużo wody, to latem może nam po prostu zacząć wrzeć i wyparować.

Jak dobrać olej silnikowy?

Jedna z najważniejszych rzeczy, o której trzeba pamiętać przy wyborze oleju silnikowego to klasa lepkości. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w której kupujemy olej na dolewkę. Wtedy trzeba po prostu wiedzieć, jaki olej znajduje się w naszym silniku. W innym wypadku możemy pomieszać dwa różne oleje, co nie jest ani trochę pożądane. Przy doborze klasy lepkości oleju, który trafi do naszego silnika warto też sugerować się tym, co zaleca producent. Zazwyczaj to on wie najlepiej, jaki olej będzie pasować do naszego silnika.

Bardzo ważny jest też typ oleju. Wyrózniamy trzy główne typy i są to kolejno olej mineralny, półsyntetyczny oraz syntetyczny. Obecnie najczęściej używa się pół syntetycznego oraz syntetycznego z racji na najlepszy stosunek ceny do jakości i właściwości, które takie oleje posiadają. Sprawdzają sie one najlepiej zarówno w nowszych silnikach, jak i w wypadku kilkunastoletnich aut, które wyposażone są w bardziej tradycyjne jednostki napędowe.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz