Odzież BHP – w jakich pracach jest konieczna?

odziez bhp

Istnieje wiele zawodów, w których przydaje się lub jest wymagane noszenie specjalnej odzieży. Niektóre zakłady pracy mają swoje wytyczne co do odzieży. W innych przypadkach nosi się specjalny uniform, w innych jeszcze ubrania chroniące przed temperaturą, wodą czy innymi czynnikami.

Specjalna odzież robocza dla służb państwowych

Zawody takie jak strażak, policjant, ratownik wiążą się z koniecznością noszenia munduru, ale często też specjalnego stroju. Profesjonalna odzież bhp ułatwi działanie w trudnych warunkach, np. podczas pożaru. We wspomnianych zawodach ryzyko zagrożenia jest bardzo duże, dlatego odzież zawiera dużo wzmocnień.

Tego typu odzież robocza wyposażona jest też w specjalne oznaczenia. Może mieć kieszenie, uchwyty na broń, nawet elementy kuloodporne. Często spotykane są dodatkowe rodzaje wzmocnień, np. strażacy noszą ubrania ognioodporne. Pozwala im to znacznie skuteczniej pracować w sytuacji ogromnego ryzyka.

Pracownicy zakładów produkcyjnych – ubrania robocze i ochronne

W zakładach produkcyjnych warunki pracy mogą być różne. Powszechne jest korzystanie z odzieży roboczej, którą oferuje np. hurtownia bhp. Dzięki temu pracownicy nie zabrudzą własnych ubrań oraz ciała. Dodatkowo odzież taka może nawiązywać kolorystyką i zdobieniami do logo firmy.

Jeśli na stanowisku korzysta się z chemii lub ostrych narzędzi, niezbędna będzie odzież ochronna. Nie są to już zwykłe ubrania przeznaczone do zadań specjalnych, ale odzież wyposażona w dodatkowe elementy zabezpieczające np. szyję, głowę. Może mieć właściwości wodo-, ognioodporne.

Obuwie robocze przydatne w wielu zawodach

Niektóre zawody są szczególnie związane z koniecznością przebywania na zewnątrz podczas pracy. To np. drogowcy, budowlańcy, rolnicy czy ogrodnicy. Potrzebują odpowiedniej odzieży, ale przede wszystkim dobrego, mocnego obuwia. Obuwie robocze powinno być wygodne i wyprofilowane, mogą być to półbuty.

Podsumowując, obecnie istnieje wiele zawodów, których przedstawiciele noszą odzież ochronną. Są to strażacy, budowlańcy, rolnicy i wielu innych. Powszechna jest także odzież robocza typowa dla sektora usługowego.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz