Praca Kotlin developer – sprawdź, gdzie szukać ofert i ile możesz zarobić w tym zawodzie

developing programmer team development website design and coding technologies 1

Kotlin to od roku 2017 oficjalny język programowania używany na popularnym systemie operacyjnym Android. Działa na maszynie wirtualnej Java, więc jest niezwykle funkcjonalny i rozbudowany. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm tworzy aplikacje oparte na strukturze tego kodu. W jaki sposób znaleźć pracę jako Kotlin developer i na jakie zarobki można liczyć? Podpowiadamy.

  • Kim jest Kotlin developer?

Kotlin developer to osoba, która zajmuje się tworzeniem oraz rozwojem istniejących aplikacji opartych o ten język. W ramach swoich obowiązków może także tworzyć projekty, które mogą być wykorzystywane przez innych programistów. Kotlin Developer bierze udział we wszystkich cyklach rozwoju wybranego produktu, a więc zajmuje się także testowaniem oraz naprawą ewentualnych błędów.

  • Na czym polega praca jako Kotlin developer?

Praca Kotlin developera polega na tworzeniu aplikacji na podstawie wytycznych i projektów zgodnie z dostarczonymi specyfikacjami. Najczęściej potrzeby związane z konkretnymi funkcjami pojawiają się wraz z rozwojem konkretnego oprogramowania. Dlatego jego praca polega także na ciągłym ulepszaniu dostępnych rozwiązań i wdrażaniu nowych opcji, zwykle zgodnych z potrzebami użytkowników aplikacji.

 

Kotlin developer musi kompleksowo zadbać, aby tworzony kod odpowiadał narzuconym specyfikacjom pod różnymi względami. Najczęściej pod kątem określonej wydajności lub przy minimalnej wymianie danych między stworzonym programem i internetem. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza przy tworzeniu aplikacji mobilnych. W ramach swoich obowiązków wykonuje wszystkie niezbędne testy oraz pomaga w integracji aplikacji. O jakości pracy programisty Kotlin świadczy to czy jego kod jest wydajny i poprawnie zaprojektowany oraz zgodny z aktualnymi standardami.

  • Jak wygląda kariera Kotlin developera?

Karierę Kotlin developera wiele osób rozpoczyna od nauki Javy. Jest to bardzo popularny język programowania, który w znaczący sposób ułatwia przyswajanie specyfiki innych języków. Dysponując taką wiedzą można w zaledwie kilka tygodni nauczyć się podstaw Kotlin. Jest to więc świetny kierunek przebranżowienia się dla doświadczonych programistów Java i Python. Tym bardziej, że Kotlin staje się z roku na rok coraz popularniejszy i wiele firm przy tworzeniu aplikacji bazuje tylko i wyłącznie na tym języku.

 

Nie jest wcale trudno znaleźć dobrze płatną pracę w tym zawodzie. Warto przede wszystkim szukać firm, które specjalizują się w produkcji rozwiązań mobilnych opartych na popularnym systemie operacyjnym Android. Większość osób, które robią karierę jako programista Kotlin tworzy gry, strony internetowe oraz rozbudowane aplikacje, a następnie integruje je z centralną bazą danych.

 

Aby mieć szansę na rozwój w zawodzie należy otworzyć się na szkolenia oraz poznawanie nowych rozwiązań technologicznych. Rynek mobilny rozwija się bardzo dynamicznie, więc programiści Kotlin mogą liczyć na nieustanne zajęcie. Gotowe aplikacje muszą być dostosowywane do nowo powstających urządzeń, w tym smartfonów i tabletów.

 

Pracodawcy przy zatrudnianiu kandydatów wymagają przede wszystkim doświadczenia, szkoleń oraz kursów w programowaniu w języku Kotlin. Argumentem przemawiającym za zatrudnieniem takiej osoby może być także tytuł licencjata z dziedziny informatyki lub inżynierii programowania. Najczęściej tytuł magistra nie jest wymagany, ale z pewnością może mieć istotne znaczenie przy ubieganiu się o pracę w której na dane stanowisko jest co najmniej kilku kandydatów.

  • Na jakie zarobki może liczyć Kotlin developer?

Zarobki programisty Kotlin kształtują się zgodnie z nabytym doświadczeniem. Na stanowisku juniora można liczyć od 7 do 12 tysięcy złotych brutto na umowie o pracę. Przychód programistów rośnie bardzo szybko z roku na rok. Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania na specjalistów oraz doświadczonych developerów, którzy doskonale odnajdują się w tym języku programowania. Po wielu latach pracy, piastując stanowisko seniora można liczyć na umowie o pracę od 15 do 22 tysięcy złotych brutto.

By redakcja serwisu epbf.pl

Dodaj komentarz