Przewody bezpieczne – skuteczna ochrona przed ogniem

co to przewody bezpieczne

W miejscach, w których pojawia się zagrożenie pożarowe, duże znaczenie ma wykorzystanie odpowiedniego okablowania. Stosuje się wtedy specjalne przewody określane jako bezpieczne. Jakie mają właściwości? Gdzie stosowane są najczęściej?

Czym są przewody bezpieczne?

Termin jak przewody bezpieczne jest związany z różnymi typami przewodów, które charakteryzują się podwyższonym poziomem bezpieczeństwa ze względu na swoją konstrukcję.

Do przewodów bezpiecznych zaliczają się również przewody ognioodporne, które zapewniają skuteczną ochronę przed wysokimi temperaturami pojawiającymi się w trakcie pożarów. Dzięki temu zapewniają one prawidłowe działanie instalacji przez określony czas, zależnie od swojej klasy.

Przewody bezpieczne – właściwości

Do wykonania przewodów bezpiecznych stosowane są inne materiały niż do przewodów standardowych.

Są one zabezpieczone za pomocą odpowiedniej izolacji o wysokiej odporności na temperatury, najczęściej z gumy silikonowej, a także powłokami wykonanymi z tworzywa bezhalogenowego, które nie emituje szkodliwych związków oraz gęstego dymu, gdy wystawione jest na wysokie temperatury.

O stopniu ochrony przewodów decydują ich klasy. Przykładowo przewody bezpieczne oznaczone jako PH90 i FE180 umożliwiają działanie instalacji przez czas wynoszący 90 minut w przypadku pożaru oraz zapewniają trwałość izolacji przez 180 minut.

Przewody bezpieczne oferowane są również w różnych wariantach pod kątem liczby żył, przekroju pojedynczej żyły, napięcia znamionowego oraz koloru.

Gdzie stosuje się przewody bezpieczne?

Ognioodporne przewody bezpieczne mają bardzo rozległe zastosowanie i są one używane w wielu miejscach, gdzie kluczowe znaczenie ma sprawne działanie instalacji elektrycznej podczas pożarów.

Najczęściej przewody bezpieczne tego typu stosowane są w instalacjach jak:

  • oświetlenie awaryjne

  • systemy sygnalizacji pożarowej

  • automatyka pożarowa

  • systemy alarmowe

  • systemy do sygnalizacji

  • systemy kontrole

  • systemy DSO

  • systemy do oddymiania

  • i inne systemy zapewniające bezpieczeństwoGdzie można kupić przewody bezpieczne?

Sprzedażą przewodów bezpiecznych, w tym przewodów ognioodpornych zajmują się firmy dostarczające elementy instalacji i sieci elektrycznych.

Ceny przewodów bezpiecznych ognioodpornych wynoszą od około 3,5 złotych do ponad 10 złotych z metr bieżący zależnie od wybranego wariantu.

Zamówienia na przewody bezpieczne można też składać przez internet. Sklepy oferujące produkty tego typu wysyłają je w krążkach, na przykład po 100 metrów bieżących, ale również można zamówić je docięte na wymiar.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz