Tyczenie budynku – o czym mowa w praktyce?

pexels anamul rezwan 1216589 1

Przed rozpoczęciem procesu budowy, należy wykonać tyczenie budynku. Jest to duże wydarzenie dla inwestora, gdyż będzie mógł po raz pierwszy zobaczyć zarys obiektu budowlanego. Jak wygląda tyczenie budynku w praktyce i kiedy się je wykonuje? Czy można źle wytyczyć budynek?

Jak przebiega tyczenie budynku?

Tyczenie budynku jest istotnym etapem rozpoczęcia budowę. Aby tyczenie budynku w Białymstoku było poprawnie wykonane,  lepiej zlecić profesjonalnym geodetom. Najlepiej, gdy jest to ta sama osoba, która sporządziła mapę do celów projektowych. Wytyczenie obiektu budowlanego musi być odnotowane w dzienniku budowy. Wpisywana jest data tyczenia, pod którą podpisuje się geodeta. Bez tego wpisu formalnie nie można zakończyć prac budowlanych.

Tyczenie budynku to przeniesienie obiektu z projektu na działkę. Geodeta musi odpowiednio usytuować budynek względem granic działki i innych charakterystycznych elementów. Geodeta wyznacza też charakterystyczne części budynku. Mogą nimi być osie konstrukcyjne ścian. Poza tym geodeta jest odpowiedzialny za wyznaczenie tzw. zera budynku, która informuje o charakterystycznej wysokości obiektu w terenie.

Kiedy wykonuje się tyczenie budynku?

Tyczenie budynku wykonuje się po stworzeniu wstępnego wykopu, by ciężkie maszyny nie zasypały zaznaczonych przez geodetę punków. Tyczenie budynku wykonuje się po usunięciu warstwy humusu i po wykopach. Po wytyczeniu budynku wykonawca prac budowlanych i kierownik budowy, sprawdzają osie obiektu i ich zorientowanie względem stron świata. Ważne jest także zweryfikowanie osi względem siebie i sprawdzenie przekątnych.

Złe wytyczenie budynku, może sprawić, że zostanie on wzniesiony nie tak, jak widnieje na projekcie i pozwoleniu budowlanym. W takiej sytuacji może konieczne być dostarczenie nowego projektu i uzyskanie ponownego pozwolenia na budowę. W skrajnych przypadkach, złe tyczenie budynku może oznaczać rozbiórkę źle wytyczonych części.

Tyczenie budynku to istotna część budowy. Ważne, by wykonał ją profesjonalista z doświadczeniem, by spokojnie móc prowadzić budowę i odebrać budynek.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz