Typy spawania

rodzaje spawania

Metoda spawania za każdym razem powinna być dostosowana do rodzaju materiału poddawanego obróbce. Ma to wpływ przede wszystkim na trwałość łączenia. Poniżej przedstawiamy główne typy spawania i ich zastosowanie.

Spawanie, jako najbardziej skuteczna metoda łączenia elementów metalowych, jest wykorzystywane w wielu branżach, zaczynając od motoryzacyjnej, na meblarskiej kończąc. O skuteczności spawania decydują głównie umiejętności spawacza oraz dobranie właściwej metody. Przy każdym sposobie spawania trzeba stosować odpowiednie zabezpieczenia.

Spawanie w osłonach gazowych

Jednym z popularnych typów spawania jest spawanie w osłonach gazowych. Wyróżnia się:
spawanie MIG, czyli „Metal Inert Gas” – spawanie łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych, które nie biorą udziału w procesie spawania. Stosuje się do łączenia metali nieżelaznych;
spawanie MAG, czyli „Metal Active Gas” – w tym przypadku stosuje się gaz aktywny chemicznie. Metodę wykorzystuje się głównie do łączenia elementów stalowych;
spawanie TIG, czyli „Tungsten Inert Gas” – w tym rodzaju spawania wykorzystuje się nietopliwą elektrodę wolframową oraz gaz osłonowy, który nie bierze udziału w procesie spawania, podobnie jak w metodzie MIG. Metoda nadaje się do większości metali, jednak najbardziej poleca się ją do stali niskostopowych i wysokostopowych oraz metali nieżelaznych.

Pozostałe metody spawania

Często stosowaną, klasyczną metodą jest spawanie gazowe 311. Polega ono na połączeniu metalowych elementów poprzez nagrzewanie płomieniem powstającym ze spalania gazu, zazwyczaj  acetylenu – opowiada pracownik zakładu z usługami ślusarsko-spawalniczymi w Rudzie Śląskiej BG Ślusarstwo. Metoda nadaje się do różnych metali, jednak najlepsze efekty przynosi przy zastosowaniu do stali, żeliwa i mosiądzu.
Kolejna popularna metoda to spawanie elektrodami otulonymi MMA, czyli „Manual Arc Welding”. Przy tym niezwykle skutecznym sposobie wykorzystuje się specjalny pręt spoiwa, który pełni rolę elektrody. Często stosowaną metodą jest spawanie łukiem plazmowym PAW, czyli „Plasma Arc Welding” – metoda przypominająca nieco TIG. Metoda zwana spawaniem wiązką laserową LBW, czyli „Laser Beam Welding” polega na wykorzystaniu lasera impulsowego z elementem krystalicznym oraz molekularne lasery CO2.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz