Uprawianie sportu – 5 korzyści z wprawienia ciała w ruch

korzysci sportu

Wprawianie ruch naszego ciała niesie ze sobą bardzo konkretne korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jakie są to zalety i dlaczego warto ćwiczyć regularnie? Podpowiadamy.

1. Lepszy nastrój

Każdy dobrze zna powiedzenie – w zdrowym ciele zdrowy duch. To jedno zdanie jest kwintesencją prawdy o uprawianiu sportu. Jeśli zadbamy o regularną aktywność to poprawi się nasze zdrowie, a wraz z nim nasze samopoczucie. Nie dziwi więc fakt, że osoby, które uczestniczą w zawodach sportowych przybiegają uśmiechnięte na metę, nawet jeśli nie udało im się pokonać rywali. Już po około 30 minutach aktywności nasz organizm produkuje hormony szczęścia zwane także endorfinami. To one sprawiają, że starcza nam sił na kolejne wyzwania.

2. Poprawa siły mięśni

Nawet krótki trening siłowy może w znaczący sposób wspomóc rozwój naszych mięśni. Efekty nie są co prawda dostrzegalne od razu, ale po dość krótkim czasie zauważymy, że jesteśmy w stanie bez większego wysiłku poradzić sobie z wyzwaniami, które do tej pory sprawiały nam nie lada trudność. Efekty te łatwo dostrzec w momencie, gdy szczególnie zainteresuje nas koszykówka i jej regularne uprawianie.

3. Spowolnienie procesów starzenia

Udowodniono, że aktywność fizyczna powoduje spowolnienie procesów starzenia. Dzięki temu wydłuża się nasze życie oraz tym samym poprawia się jego jakość. Działa to bezpośrednio na poziomie komórkowym, ale efekty są dostrzegalne gołym okiem. Zwłaszcza jeśli obserwujemy sportowców, którzy w podeszłym wieku są w stanie pokonać w różnych zawodach dużo młodsze osoby.

4. Wzmocnienie kości

Osoby, które cierpią na różnorakie kontuzje z pewnością docenią efekty związane z regularnym uprawianiem sportu. Warto zacząć od niewymagających ćwiczeń, zwiększyć intensywność w zależności od potrzeb, aby po pewnym czasie zaobserwować tego efekty. Naukowcy udowodnili, że osoby, które biegają lub uprawiają inny sport w którym uczestniczą mięśnie nóg, mogą poszczycić się wyjątkowo mocnymi kośćmi.

5. Poprawa działania narządów wewnętrznych

W czasie uprawiania sportu nasze narządy w ciele wykonują kolosalną pracę. Krew zaczyna szybciej krążyć naczyniami krwionośnymi doprowadzając tlen do wszystkich części organizmu. Poprawia się praca serca, lepiej funkcjonuje system immunologiczny i oddechowy. Poprawia się także kondycja naszego systemu nerwowego. Wszystko to sprawia, że nabieramy nie tylko lepszej odporności, ale również możemy cieszyć się lepszą jakością snu i codziennego życia.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz