Włosy średnio porowate – jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja?

porowatosc wlosow

Choć włosy średnio porowate są dość wdzięczne, powinniśmy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach, dzięki którym sprawimy, że zawsze będą one w najlepszej kondycji.

Czym dokładnie jest porowatość włosów?

Kosmetyka naprawdę mocno rozwinęła się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Nie chodzi tutaj tylko o wykorzystywanie nowych produktów czy substancji, a także lepsze okiełznanie znanych już środków, ale również o nowe odkrycia, które poniekąd rzucają lepsze światło na to, jak powinniśmy dbać o swoje ciało. Wiele w tym kontekście wydarzyło się dla przykładu w kontekście włosów. Odkryto bowiem, jak wielkie znaczenie ma to, co nazywamy ich porowatością. Bardzo często definiuje ona bowiem, jak nasze włosy się zachowują, jakie posiadają one tendencje, a także jak powinniśmy je pielęgnować.

Nie każdy musi jednak dokładnie wiedzieć, czym tak naprawdę jest porowatość włosów. By to zrozumieć, musimy poznać anatomię włosów. Jeżeli chodzi o ich część zewnętrzną, składają się one z rdzenia, kory oraz łusek zbudowanych z martwych komórek. To właśnie te dwa ostatnie elementy będą w tym kontekście najważniejsze. Łuski te bowiem nie przylegają dokładnie do kory, a są wobec niej w pewnym stopniu odchylone. Im większy jest wspomniane odchylenie, tym o większej porowatości włosa możemy mówić, a jak już wspomnieliśmy, potrafi to zmienić naprawdę wiele w kontekście tego, jak będzie wyglądała nasza pielęgnacyjna rutyna.

Jak sprawdzić, jaką porowatość włosów posiadamy?

Porowatość naszych włosów możemy sprawdzić na naprawdę wiele sposobów. Najlepiej jest wziąć nasz włos pod mikroskop, lecz z oczywistych względów nie każdy ma taką możliwość. Pomóc w tym kontekście może również nam dobrze obeznany w temacie fryzjer. Jeżeli jednak chcemy sprawdzić tę kwestię w warunkach domowych, warto spróbować testu z wykorzystaniem szklanki wody. Wrzucamy do niej nasz włos i czekamy kilka minut. Jeżeli będzie on się unosić na powierzchni, prawdopodobnie posiadamy włosy nisko porowate, a jeśli opadnie na dno – wysoko porowate.

Jak dbać o włosy średnio porowate?

Włosy o średniej porowatości posiada większość ludzi i są tak naprawdę włosami najprostszymi do okiełznania. Nie oznacza to, że w kontekście takich produktów, jak kosmetyki do włosów, możemy stawiać na byle jakie środki – pielęgnacja zawsze powinna stać na najwyższym poziomie. Powinniśmy więc zainwestować w szampony, odżywki czy maski posiadające naturalne proteiny, nawilżające humektanty, a także emolienty, które pozwolą na ochronę naszych włosów i nadanie im blasku.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz