Wybranie odpowiedniej lokalizacji nowego domu lub mieszkania zazwyczaj sprawia klientom dużo problemów. Lepiej jest mieszkać w centrum miasta, czy trochę dalej od najbardziej zatłoczonych części metropolii? Czy dojazd pociągiem podmiejskim jest tak samo wygodny jak dojazd autobusem? Czy wysokie ceny mieszkań w centrum miasta warte są związanych z tym korzyści? A może lepiej jest po prostu zamieszkać na przedmieściach? O zaletach i wadach mieszkania na przedmieściach miast przeczytasz w naszym artykule.
Dlaczego warto jest zamieszkać na przedmieściach?
Klienci, którzy od początku są przekonani, że nie chcą już mieszkać w granicach miasta, tylko wolą zamieszkać gdzieś na przedmieściach, jako największą zaletę takiego rozwiązania wskazują to, że dzięki temu unikną wszechobecnego hałasu, korków na ulicach i dużego ruchu samochodowego. Na przedmieściach miast jest po prostu ciszej, jest więcej spokoju i też zazwyczaj ma się możliwość korzystania z wielu terenów zielonych. W przypadku największych miast, takich jak np. Warszawa, różnica jest kolosalna i brak miejskiego zgiełku jest bardzo odczuwalny. Ważne jest tylko to, żeby planując przeprowadzkę z Warszawy na przedmieścia, dobrze wybrać nową lokalizację. Nie powinno się np. wybierać osiedla mieszkaniowego i nowego mieszkania blisko obwodnicy lub trasy szybkiego ruchu, bo tam również może być głośno. W nieco inny sposób, ale za to praktycznie przez całą dobę. Ciekawym miejscem do zamieszkania jest np. Osiedle Pszczelin w Brwinowie. Jest ono bardzo wygodne do zamieszkania i w odpowiedniej odległości od torów kolejowych i od ulicy.
Ważną zaletą przedmieść dużych miast jest też to, że pomimo oddalenia się od miasta, w razie potrzeby dojazd do pracy, do urzędu czy do teatru nie powinien być dużym problemem. Obecnie przedmieścia największych miast są doskonale skomunikowane z ich centrum. Szybkie przedostanie się do określonej lokalizacji nie powinno być większym problemem.
Czy mieszkanie na przedmieściach jest dobrym wyborem dla każdego?
Na to pytanie odpowiedział nam nasz rozmówca, doradca klientów z firmy developerskiej Eko-Bud pod Warszawą:
Mieszkanie na przedmieściach wybiera wielu klientów. Na wyprowadzenie się poza duże miasta chętnie decydują się np. osoby starsze, które już tak bardzo nie korzystają z uroków miasta i mają już dosyć panującego wszędzie hałasu. Na przeprowadzkę poza granicę miasta często decydują się też rodzice z małymi dziećmi, którzy chcieliby zapewnić maluchom nieco spokojniejsze warunki do wychowania. Jest to też bardzo dobry wybór dla osób, które szukają tańszych mieszkań. Na przedmieściach ceny nieruchomości mogą być nawet o połowę tańsze niż w mieście!
Jakie są największe wady mieszkania na przedmieściach?
Mieszkanie na przedmieściach na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób młodych, którym zależy na łatwym dostępie do możliwości, jakie zapewnia miasto. Nie jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które wykonują zawody, w których muszą być stale do dyspozycji i w razie otrzymania polecenia muszą się szybko stawić do pracy. Obrzeża nie będą też wygodne do zamieszkania dla studentów, którzy potrzebują możliwości szybkiego dostania się na uczelnię, do biblioteki czy na spotkania z przyjaciółmi. Wady związane z mieszkaniem na przedmieściach dotyczą jednak niewielu osób, a dla większości wiążą się z samymi zaletami!