Zimowy płyn do spryskiwaczy – czym się różni od letniego i jaki wybrać?

zimowy plyn do spryskiwacza 1

Niezależnie czy mówimy o letnim, czy o zimowym płynie do spryskiwaczy, warto zdawać sobie sprawę z tego, że pośrednio, jest on odpowiedzialny za bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zwłaszcza zimą, kiedy szyby samochodowe są bardziej narażone na zabrudzenia. Jak wybrać, który zimowy płyn do spryskiwaczy kupić? Czym się różni zimowy płyn do spryskiwaczy od letniego? Na te i inne pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy.

Zimowy płyn do spryskiwaczy – co to takiego?

Zimowy płyn do spryskiwaczy to specjalna mieszanka, która jest przeznaczona do stosowania w okresie zimowym. Jego podstawowym zadaniem jest zapobieganie zamarzaniu wody w zbiorniku oraz na dyszach spryskiwaczy samochodowych, co uniemożliwiłoby skuteczne czyszczenie szyb. W skład zimowego płynu do spryskiwaczy zazwyczaj wchodzi etanol, które zapobiega zamarzaniu płynu w niskich temperaturach. Czasami zamiast etanolu w zimowym płynie do spryskiwaczy może znaleźć się alkohol izopropylowy lub metylowy.

Czym się różni płyn do spryskiwaczy letni od zimowego?

Płyny do spryskiwaczy letnie i zimowe różnią się przede wszystkim składem chemicznym. Płyny letnie są zazwyczaj mniej skoncentrowane i zawierają dodatki, które zapobiegają osadzaniu się kurzu i brudu na szybach. Natomiast zimowe płyny do spryskiwaczy są bardziej skoncentrowane i zawierają dodatkowe substancje jak wspomniany wyżej alkohol oraz substancje powierzchniowoczynne.

Lepsze i gorsze zimowe płyny do spryskiwaczy? Czym się różnią?

Dobry zimowy płyn do spryskiwaczy powinien zapobiegać zamarzaniu wody w zbiorniku i na dyszach spryskiwaczy, a jednocześnie nie uszkadzać elementów gumowych oraz wycieraczek. Ważne jest również to, aby płyn był skuteczny w czyszczeniu szyb, nie pozostawiał smug i zapobiegał osadzaniu się brudu na szybach. Szukając dobrego zimowego płynu do spryskiwaczy, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na zawartość alkoholu, która powinna być na poziomie co najmniej 30-35%.

Kolejną kwestią jest to, czy zimowy płyn do spryskiwaczy zawiera metanol, czy etanol. Ten pierwszy jest niebezpieczny dla zdrowia, wchłania się przez skórę i może nawet prowadzić do zatrucia. Etanol jest znacznie bezpieczniejszym dodatkiem.

Czy można używać zimowego płynu do spryskiwaczy latem?

To częste pytanie wśród kierowców. Nie ma przeciwwskazań do tego, by stosować zimowy płyn do spryskiwaczy latem. Jest to jednak mało ekonomiczne, ponieważ zimowe płyny do spryskiwaczy są po prostu droższe od letnich. Warto mieć jednak na uwadze to, że zimowe płyny są skuteczniejsze od letnich, ponieważ zawierają alkohol oraz środki powierzchniowoczynne, które powodują, że lepiej radzą sobie z zabrudzeniami, a zwłaszcza z powszechnymi i denerwującymi każdego kierowcę, owadami, które rozbijają się na szybach samochodów. Większa skuteczność w usuwaniu zabrudzeń przez zimowe płyny do spryskiwaczy sprawia, że kierowcy często dolewają je do płynów letnich, aby poprawić ich skuteczność, warto jednak pamiętać, żeby nie postępować odwrotnie, czyli nie dolewać płynów letnich do płynów zimowych w okresie zimowym, ponieważ pogarsza się w ten sposób ich właściwości mrozoodporne.

Podsumowanie

Zimowy płyn do spryskiwaczy to specjalna mieszanka płynu, która zapobiega zamarzaniu wody na dyszach spryskiwaczy samochodowych w okresie zimowym. Płyn ten różni się składem od płynów letnich, a jego stosowanie latem nie jest zalecane ze względu na skład chemiczny. Warto wybierać dobrej jakości zimowe płyny do spryskiwaczy, które zapobiegają zamarzaniu wody i skutecznie usuwają brud i resztki z szyb, bez uszkadzania elementów gumowych oraz wycieraczek.

By redakcja serwisu epbf.pl

Dodaj komentarz