Na czym polega czipowanie zwierząt?

weterynaria

Czipowanie zwierząt to zabieg przeprowadzany w wielu schroniskach i nie tylko. Na wszczepienie czipa coraz częściej decydują się również właściciele swoich domowych pupilków. Ma on na celu identyfikację czworonoga za pomocą 15-cyfrowego kodu. Dlaczego zabieg ten jest aż tak popularny? Na czym właściwie polega czipowanie zwierząt? Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania znajdziesz poniżej.

Czipowanie psa – jak to wygląda w praktyce?

Czip dla zwierząt to swego rodzaju niewielki mikroprocesor wszczepiany w ciało czworonoga. Ma on mikroskopijne rozmiary wielkości ziarenka ryżu. Najczęściej umieszcza się go w okolicach szyi lub między łopatkami psa. Wszczepione czipy odczytuje się przy pomocy specjalnych urządzeń, w które są wyposażone schroniska, komendy policji, straż miejska oraz weterynarze.

Planujesz wszczepić mikroprocesor swojemu zwierzakowi? Na samym początku musisz upewnić się, czy na pewno nie ma on już swojego identyfikatora. Może się to wydarzyć w sytuacji, kiedy nie jesteś pierwszym właścicielem czworonoga albo taki czip został mu wszczepiony w schronisku. Obecność czipa najłatwiej sprawdzić za pomocą czytnika, w który wyposażony jest każdy gabinet weterynaryjny.

Eksperci z kliniki weterynaryjnej Chorzów gwarantują, że wszczepienie czipa jest w pełni bezpieczne i bezbolesne. Zabieg trwa dosłownie kilka sekund i jest jednorazowy. Elektroniczny znacznik nie ulega przeterminowaniu i będzie służył przez całe życie zwierzaka. Koszt umieszczenia identyfikatora z reguły nie przekracza 150 złotych.

Pamiętaj, że oprócz wszczepienia mikroprocesora należy zadbać również o jego rejestrację w bazie danych. Tylko w takim przypadku cały zabieg będzie miał sens. Taka rejestracja nie jest zbyt trudna i można ją wykonać przez Internet. W większości przypadków dokona jej sam weterynarz.

Dlaczego czipuje się zwierzęta?

Zastanawiasz się, czemu właściwie służy czipowanie zwierząt? Głównym celem tego rozwiązania jest możliwość identyfikacji właściciela zwierzaka. Osoba, która znalazła zabłąkanego psa, może zgłosić ten fakt odpowiednim służbom, które dzięki czipowi są w stanie skontaktować się z opiekunem. Co prawda, czipowanie zwierząt nie jest obowiązkowe jednak szczególnie zalecane.

Mikroprocesor jest również niezbędny do wyrobienia paszportu zwierzęcego. Dokument taki często przydaje się podczas wyjazdu z pupilem za granicę. Paszport wydawany jest na podstawie identyfikatora zwierzęcia i umożliwia podróżowanie z psem po wszystkich krajach Unii Europejskiej.

By redakcja serwisu

Dodaj komentarz